Jihokorejský soud dnes rozhodl, že japonská firma Nippon Steel & Sumitomo Metal musí odškodnit čtyři Jihokorejce za nucené práce, které vykonávali během pětatřicetileté koloniální nadvlády Japonska nad Koreou. Jde o bezprecedentní soudní výrok.
Soud v Soulu nařídil společnosti, která je druhým největším producentem oceli na světě za společností ArcelorMittal, vyplatit 100 milionů jihokorejských wonů (1,77 milionu korun) každému ze čtyř žalujících. Soud odmítl argument společnosti Nippon Steel, že stávající firma je jiným subjektem než ocelárny, které Jihokorejce zaměstnávaly.
Japonské soudy v minulosti zamítly podobné stížnosti Jihokorejců s tím, že otázka kompenzací byla uzavřena dohodou z roku 1965 o normalizaci diplomatických vztahů.
Jihokorejský soud nicméně dnes rozhodl, že japonské ocelárny Nippon Steel Corp., které se loni spojily s výrobcem oceli Sumitomo Metal Corp., se podílely na "nelidských zločinech tím, že společně s japonskou vládou mobilizovaly dělníky pro válečné účely".
Firma Nippon Steel oznámila, že se proti verdiktu odvolá. "Hluboce litujeme tohoto neoprávněného rozhodnutí, které je v rozporu s oficiální japonsko-jihokorejskou dohodou z roku 1965, jež zcela a s konečnou platností vyřešila takové otázky jako nucenou práci," uvedla firma v Tokiu.
"Okamžitě se odvoláme k jihokorejskému nejvyššímu soudu a věříme, že dokážeme oprávněnost našeho postoje," dodala.
Jeden ze žalujících 86letý Šin Čan-so vypověděl, že byl zlákán ósackou továrnou společnosti Nippon Steel, která mu slíbila dobrý plat a získání zkušeností. V závodě prý pracoval dva roky za plat, za nějž si nemohl koupit víc než krabičku cigaret.
"Bojovali jsme za náš případ celé roky. V Japonsku jsme soudy prohrávali, ale tady v Koreji jsme vyhráli. Cítím se skvěle," prohlásil Šin. "Jeden po druhém umíráme... Stali jsme se obětí bezpráví, které nebylo napraveno," dodal.
Japonsko okupovalo a ovládalo Koreu v letech 1910-1945. Neexistují žádné oficiální odhady počtu Korejců, kteří byli nasazeni na nucené práce v Japonsku, podle médií jich ale byly statisíce.