Japonská ultrapravice <span>zvítězila</span> v boji o dokument

Zahraničí
4. 4. 2008 14:10
Černá dodávka japonské ultrapravice
Černá dodávka japonské ultrapravice

Chrám JasukuniKrajní pravice v Japonsku se zastrašující a urážlivou kampaní uspěla. Kontroverzní dokumentární film o osudech různých lidí za druhé světové války do japonských kin nepůjde. Snímek nese jméno sporného památníku Jasukuni, kde je v Knize duší zapsáno téměř dva a půl milionu jmen padlých ve válkách vedených za císaře. Mezi nimi je i přes tisíc usvědčených válečných zločinců.

Pod tlakem kampaně japonských pravicových radikálů (Ujoku) nechtějí kina v Tokiu a Ósace odvysílat dokumentární film Jasukuni, nazvaný podle památníku padlým v Tokiu. Režisérovi Li Jingovi (44) i distributorům snímku hrozili extremisté smrtí. Ministryně kultury Kisaburo Tokai ve čtvrtek vyjádřila nad rozhodnutím biografů politování. avšak členové její vládnoucí Liberálnědemokratické strany (LDP) sami památník navštěvují.

Dílo čínského emigranta, jenž žije v Japonsku od roku 1989, trvá 123 minut a pojednává o osudech lidí, různých pohledech na druhou světovou válku a jejich názory na chrám Jasukuni. Jenže u ultrapravičáků i konzervativců se svým pojetím narazil.

Černé dodávky extrémní pravice vyzbrojené císařskými standartami a hlasitými tlampači nejsou v Tokiu ničím výjimečným. Radikálové v projevech plných Černá dodávka japonské ultrapravicepatriotického patosu pravidelně hřímají proti levicovým „zrádcům otčiny" a prohnilým sousedům, Číně, Koreji a Rusku. Vedle xenofobie a územních dohadů jde většinou o přehodnocování nedávné historie.

Čínská propaganda

Právě šintoistický chrám Jasukuni je jejich oblíbeným místem setkání.

Japonští konzervativci označili snímek za „čínskou propagandu" a odsoudili rozhodnutí japonské Agentury pro kulturu odměnit režiséra Liho grantem v hodnotě 7,5 miliony jenů (1,2 milionu Kč). Film ocenili diváci potleskem na lednovém festivalu Sundance v USA, avšak není jasné, zdali ho Japonci někdy uvidí.

Li nařčení z protijaponského zabarvení dokumentu odmítá, ale dodává, že Jasukuni symbolizuje „nemoc ducha". Podle něj je film „poselstvím lásky" japonskému lidu. „Tomuto poselství je možná těžké porozumět, ale takovou formu na sebe má láska bere," vysvětluje.

V parlamentu vede proti filmu kampaň mocná poslankyně a členka LDP Tomomi Inadová, která označila film za „politickou propagandu". „Cítila jsem z toho filmu ideologické poselství, které říká, že Jasukuni je nástroj ženoucí lidi do agresivní války," tvrdí Inadová podle listu Asahi.

I proto je Čína citlivá: Usměvavý Japonec během Nankingského masakruChrám Jasukuni stojí od roku 1869, kdy ho nechal postavit císař Meidži. K říjnu 2004 stálo v Knize duší chrámu 2 466 532 jmen mužů a žen, kteří položili život za císařské Japonsko. Mezi nimi je i 1 068 lidí usvědčených z válečných zločinů, z toho čtrnáct za zločiny proti míru.

Například Číňané vnímají Jasukuni jako memento japonského drancování kontinentu. I ostatní okolní národy jsou na projevy nacionalismu na ostrovech mimořádně citliví. Avšak špičky LDP, která má v parlamentu absolutní většinu, památník navštěvují a vyvolávají tak mezinárodní nevoli.

Foto: Profimedia, archiv

Autor: - els -

Další čtení

Trump: Rubio dočasně nahradí Waltze na postu poradce pro národní bezpečnost

Zahraničí
1. 5. 2025

Úřadující jihokorejský prezident rezignoval, aby se mohl zúčastnit voleb

Zahraničí
1. 5. 2025
ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ