Japonská vládní strana nemá třetího šéfa za jeden rok

Zahraničí
14. 9. 2010 12:15
Kan děkuje spolustraníkům za znovuzvolení.
Kan děkuje spolustraníkům za znovuzvolení.

Japonský premiér Naoto Kan dnes obhájil post předsedy vládní Demokratické strany Japonska (DPJ), když porazil svého vyzývatele Ičiróa Ozawu. Uchránil tak zemi před třetí změnou ve funkci předsedy vlády od loňského září.

Třiašedesátiletý Kan, který je v úřadu ministerského předsedy teprve tři měsíce, získal v hlasování překvapivě plných 721 bodů, zatímco Ozawa pouze 491.

Volby nejvyššího představitele strany byly otevřené pro všech 411 zákonodárců DPJ, asi 2400 místních zastupitelů a 340 000 řadových členů. Z celkových 1222 bodů, o něž se bojuje, jdou zhruba dvě třetiny bodů (822) od poslanců DPJ, stovka bodů připadá na místní zastupitele a zbývajících 300 bodů na řadové členy.

Karikatura šéfa DPJ.Spory o vedení země rozptylují japonskou politickou scénu v době, kdy se potýká s řadou problémů od stagnující ekonomiky přes nezadržitelně stoupající kurz jenu, který dnes dosáhl nového patnáctiletého maxima vůči dolaru, obří státní dluh, jenž je dvojnásobkem ročního výkonu japonského hospodářství a vůbec nejvyšší v celém rozvinutém světě, po diplomatický konflikt s Čínou ohledně ostrovů ve Východočínském moři.

"Děkuji aktivistům, místním činitelům a poslancům, prostě všem lidem, kteří mne podporovali," řekl Kan po skončení hlasování. "Japonsko se ocitlo v půlce brodu. Opakuji své odhodlání udělat vše pro to, abychom Japonsko znovu vzkřísili a mohli ho takové předat následující generaci," dodal.

Ozawa po porážce sdělil, že bude pokračovat ve své práci pro stranu jako její řadový člen.

Kan se na politické scéně poprvé zviditelnil v roce 1996, kdy ve funkci ministra zdravotnictví přijal odpovědnost japonské vlády za skandál z 80. let s dovezenými krevními konzervami, které obsahovaly vir HIV způsobující nemoc AIDS. Infikovanou krví se nakazili především hemofilikové. Dobové dokumenty svědčí o tom, že japonská vláda již v 80. letech věděla, že krev používaná v transfuzích může přenášet HIV, přesto až do roku 1985 nepodnikla spolu s farmaceutickými firmami, které krev dovážely, žádné kroky.

Jako ministr financí, kterým byl Kan jmenován letos v lednu v nelehké době globální ekonomické krize, si pak tento politik získal respekt svým realistickým postojem. V průzkumech veřejného mínění nyní voliči preferují Kana před Ozawou v poměru 4 ku 1. Je to nepochybně i proto, že není zapleten do žádného korupčního skandálu. To naopak nelze říci o Ozawovi, který by již příští měsíc mohl být obžalován v souvislosti se skandálem týkajícím se nezákonného financování politických stran.

Kan děkuje spolustraníkům za znovuzvolení.Mocný zákulisní taktik Ozawa, který je již 40 let stálicí na japonské politické scéně, před dnešním hlasováním tvrdil, že v případě své porážky bude Kana podporovat. Někteří analytikové se ale domnívají, že by se Ozawa mohl odtrhnout od demokratů a vytvořit vlastní stranu, nebo dokonce vstoupit do řad opoziční Liberálnědemokratické strany (LDP).

Nyní se předpokládá, že Kan provede změny ve své vládě. Demokratická strana Japonska sice loni zvítězila v parlamentních volbách, čímž ukončila více než padesátiletou dominanci LDP, ale pod Kanovým předchůdcem Jukiem Hatojamou vláda ztratila popularitu. V letošních červencových volbách DPJ spolu s dalším malým koaličním partnerem, Novou lidovou stranou (PNP), přišla o většinu v horní komoře parlamentu.

Prioritou Kanovy politiky je nyní zvýšení zaměstnanosti a finanční reforma, která by zajistila v zemi s rychle stárnoucí populací dobré fungování sociálního systému. Zároveň chce ale Kan dbát na přísnou rozpočtovou disciplínu.
 

Foto: ČTK/AP , Graphic News

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ