Posádka japonského průzkumného letounu si všimla patrně čínského plavidla, které si navzdory sankcím vyměňovalo 350 kilometrů od Šanghaje zboží s lodí z KLDR. S odvoláním na tiskovou zprávu japonského ministerstva vnitra o tom informovala agentura Reuters.
"Po důkladném prozkoumání má japonská vláda silné podezření, že lodě mezi sebou překládaly zboží, což zakázala Rada bezpečnosti OSN," uvedlo japonské ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě.
Posádka japonského průzkumného letounu zaznamenala 19. května dvě lodi, které k sobě byly přiraženy bokem a byly propojeny hadicemi. Jedno z plavidel mělo podle japonského ministerstva zahraničí čínskou vlajku.
Peking několikrát v minulosti zopakoval, že dodržování sankcí RB OSN proti Severní Koreji vymáhá a čínské společnosti, které je nedodrží, potrestá.
Japonsko se rozhodlo své podezření zveřejnit kvůli chystanému setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa, které by se mohlo konat už příští měsíc.
Tokio na Spojené státy a další země naléhá, aby se držely striktního dodržování sankcí proti KLDR, dokud Pchjongjang prokazatelně neodstoupí od vývoje jaderných zbraní a balistických raket.
RB OSN dala v dubnu na černou listinu desítky lodí a lodních dopravních společností kvůli pašování ropy do KLDR a uhlí z této izolované komunistické země. Pět z nich je čínských. Plavidla na seznamu RB OSN nesmějí kotvit v žádném přístavu na světě a přišla o registraci.