Japonsko si připomíná 70. výročí svržení jaderné bomby na Hirošimu. Zvon míru se ve městě rozezněl v 8.15 místního času (1.15 SELČ), což je přesný čas, kdy americký bombardér B-29 nazývaný Enola Gay shodil 6. srpna 1945 na Hirošimu uranovou pumu. Česká parlamentní delegace v Hirošimě převzala jako dar část takzvaného Atomového dómu. Objekt projektovaný českým architektem jako jediný jadernou explozi přečkal. První nasazení této ničivé zbraně v dějinách připravilo během následujících měsíců o život zhruba 140 tisíc lidí. Další útok na Nagasaki o tři dny později zabil dalších 70 tisíc lidí a přiměl Japonsko, aby se v závěru druhé světové války vzdalo.
V Hirošimě, přístavním městě na západě Japonska, se ve čtvrtek shromáždily desetitisíce lidí, aby minutou ticha uctily památku obětí. Vzpomínkové ceremonie se v hirošimském památníku míru nedaleko epicentra výbuchu zúčastnil také premiér Šinzó Abe a představitelé zhruba stovky zemí, mimo jiné americká velvyslankyně v Japonsku Caroline Kennedyová a náměstkyně amerického ministra zahraničí pro otázky kontroly zbrojení Rose Gottemoellerová. Následovalo vypuštění desítek holubic jakožto symbolů míru.
Starosta Hirošimy Kazumi Macui v projevu označil atomovou zbraň za "absolutní zlo" a vybídl svět, aby podnikl kroky k odstranění jaderných zbraní. Opětovně také vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu a další světové představitele, aby Hirošimu a Nagasaki navštívili a podívali se na jizvy, které tam útoky zanechaly.
Japonsko a Spojené státy jsou nyní blízkými spojenci. Washington se za jaderný útok nikdy oficiálně neomluvil a Gottemoellerová je nejvýše postaveným představitelem USA, jakého kdy USA na každoroční vzpomínkovou akci vyslaly.
Japonsko si události ze srpna 1945 připomíná v době,
kdy se Abe a jeho konzervativní vláda snaží protlačit nepopulární návrhy zákonů, které by japonské vojáky mohly poslat poprvé od druhé světové války do konfliktu. Návrhy, o kterých nyní jedná horní komora, narážejí na tuhý odpor a Abeho podpora mezi voliči klesla pod 40 procent.
"Jakožto jediná země zasažená jadernou zbraní ...
máme povinnost vytvořit svět bez jaderných zbraní," řekl ve čtvrtek Abe přihlížejícím.
Účast na pietním aktu v Hirošimě měla v rámci nynější návštěvy Japonska na programu také
delegace české Poslanecké sněmovny vedená jejím předsedou Janem Hamáčkem.
Hamáček ve čtvrtek v Hirošimě převzal symbolický japonský dar, jímž je část takzvaného
Atomového dómu, objektu, který jako jediný v centru města přečkal explozi jaderné pumy. Dům jako výstavní palác v roce 1915 projektoval a postavil český architekt Jan Letzel.
Dar bude symbolicky vystaven v České republice. "Předpokládám, že darovaný artefakt vystavíme na více místech ČR, především v Praze a v Náchodě, v rodišti Jana Letzela, než najdeme pro tento unikátní symbol důstojné dlouhodobé umístění," komentoval Hamáček převzetí daru