Guvernér jihojaponské prefektury Okinawa dnes schválil projekt přemístění americké vojenské základny do méně osídlené části ostrova. Jedná se o průlomovou dohodu po letitých sporech o budoucnost základny, která je trnem v oku místním obyvatelům. Lidem samotným se ale dohoda nelíbí a počítá se s jejihc násilnými protesty.
Guvernér Hirokazu Nakaima dal souhlas k vybudování nové vojenské základny poblíž města Nago na severu Okinawy. Ta by měla sloužit namísto stávající kontroverzní americké základny Futenma, která je situována v rušném městě Ginowan. Nakaima však zároveň slíbil, že bude dál usilovat o to, aby vojáci působící nyní na základně Futenma z ostrova zcela odešli.
I přes tento slib guvernérovo rozhodnutí již vyvolalo rozhořčené reakce. "To, co guvernér udělal, je neodpustitelné," prohlásil Juiči Higa, představitel města Nago, u nějž má být nová základna vystavěna. "Obyvatelé, kteří jsou proti, se určitě odhodlají k užití síly, například k zablokování silnic, aby tento proces zastavili," dodal.
Šéf opozičního uskupení ve městě Nago uvedl, že opozice podá žalobu s cílem dosáhnout zrušení guvernérova souhlasu. Asi dva tisíce lidí se dnes shromáždily před sídlem okinawské vlády na protest proti guvernérovu kroku.
Americké jednotky zůstávají v Japonsku na základě smlouvy, která dává USA za povinnost zajistit bezpečnost souostroví. Na Okinawě, která leží asi 1600 kilometrů jihozápadně od Tokia, je rozmístěna zhruba polovina ze 47 tisíc amerických vojáků působících na japonském území, přestože plocha ostrova představuje pouhých 0,6 procenta rozlohy země.
Toto historické dědictví považuje část okinawské populace za nespravedlivou přítěž. Vojáci USA mají pod kontrolou zhruba pětinu rozlohy ostrova.
Obyvatelé Okinawy si stěžují na nadměrný hluk způsobený přelety vrtulníků, znečištění životního prostředí i zvýšenou kriminalitu v okolí základny.
V roce 2008 kupříkladu vyvolalo rozsáhlé protesty znásilnění čtrnáctileté školačky jedním z vojáků.
Souhlas s vybudováním nové základny na Okinawě je vnímán jako úspěch premiéra Šinzóa Abeho, který se zavázal k posílení armády a bezpečnostních vztahů se Spojenými státy tváří v tvář stupňujícímu se napětí s Čínou.