Tokio dnes vyhlásilo nejvyšší pohotovost. Obavy vyvolal únik vysoce toxického plutonia do půdy v okolí elektrárny Fukušima a radioaktivní voda, kterou technici objevili v betonových tunelech pod reaktory.
Odstranění vody, které je podmínkou obnovy chladicího systému, může podle expertů trvat týdny i měsíce. Podle nedělních měření její radioaktivita stotisíckrát překračuje normu.
Záchranné týmy nyní musejí provádět dva téměř neslučitelné úkony - čerpat do elektrárny vodu k ochlazování reaktorů, a zároveň z ní odčerpávat vodu zasaženou radioaktivitou.
Zjištěné hodnoty plutonia, které experti označují za jednu z nejnebezpečnějších látek vyskytujících se na Zemi, podle odborníků neohrožují lidské zdraví, ale svědčí o vážném porušení jaderného paliva.
"Plutonium je látka, která uniká při vysokých teplotách, takže pokud k úniku došlo, musí být jaderné palivo poškozené. Zasáhlo-li poškození i ochranný obal reaktoru, je situace vážná," řekl Sakae Muto, viceprezident elektrárenské společnosti TEPCO.
Na čtyři stovky techniků, kteří se bezprostředně podílejí na omezení škod ve fukušimské elektrárně, pracují podle japonských médií v krajně obtížných podmínkách. Lidé spí na matracích podložených olověnými deskami, aby se chránili před radiací. Vstávají časně ráno a stravování omezují jen na rychlou snídani, protože přes den není na jídlo čas.
Technické týmy se snaží maximálně využít denní světlo, protože práce po setmění je v podmínkách poškozené elektrárny nebezpečná.
Večer se lidé scházejí na společné poradě, aby se podle japonského zvyku potleskem a skandováním hesla "zvítězíme" vzájemně povzbudili. Po týdnu se z bezpečnostních důvodů technické týmy obměňují.
V tokijském parlamentu dnes zesílilo volání po rozšíření ochranné zóny a evakuaci dalších desetitisíců lidí. Zatím své domovy muselo opustit na sedmdesát tisíc lidí bydlících ve dvacetikilometrovém okruhu kolem poškozené elektrárny. Poslanci navrhují, aby se povinná evakuace vztahovala na okruh třiceti kilometrů, tedy na dalších sto třicet tisíc lidí.
Ve vládních kruzích se prý hovoří o zestátnění firmy TEPCO, která je provozovatelem poškozené elektrárny. Ministr pro národní strategii Koičiró Genba připustil, že je to jedna z možností.
Důvodem těchto úvah je možné vyplácení vysokého odškodnění obětem katastrofy. Vládní mluvčí nicméně popřel, že by vládní instituce o takovém zestátnění uvažovaly.
Zemětřesení a tsunami z 11. března si zatím vyžádaly více než jedenáct tisíc potvrzených obětí, ale dalších více než sedmnáct tisíc lidí je nezvěstných. Zhruba sto devadesát tisíc lidí bydlí v nouzových ubytovnách.