Vůdce Liberálnědemokratické strany a premiér Japonska Šinzó Abe dnes ohlásil vedení své strany, že hodlá složit svojí funkci. Abeho vládu pronásledovaly od začátku skandály a v červencových volbách do horní komory byly pro liberální demokraty propadák.
Dnešní tiskovou konferenci začal premiér Šinzó Abe (52) podle Japan Times prohlášením: „Rozhodl jsem se dnes, že odstoupím." Podle svých slov už nedokáže získat potřebnou podporu veřejnosti a je potřeba nový vůdce.
Abe, jehož podpora klesla až ke třiceti procentům, prohlásil, že nehodlá dál prodlužovat politické zmatky v Tokiu. Vyzval čelné představitele své strany, aby urychleně našli nového premiéra, ačkoliv sám datum odchodu z funkce neohlásil.
Odcházejícímu premiérovi z křesla notně pomohl afghánský problém. Podpora vojsk NATO v Afghánistánu je totiž v Japonsku nepopulární a Abe před časem prohlásil, že pokud se mu nepodaří získat v parlamentu podporu, odstoupí. Pro jeho Liberálně demokratickou stranu (NHK) to však nic nemění, nový premiér musí najít hlasy pro afghánskou operaci také.
„Rozvážil jsem jak by Japonsko mělo pokračovat v boji s terorismem. Nyní věřím, že potřebujeme změnu. Japonsko musí pokračovat v boji proti terorismu s novým premiérem," cituje Abeho International Herald Tribune.
Šinzó Abe nastoupil do premiérské funkce před rokem jako nejmladší poválečný vůdce Japonska. Pochází z politické rodiny, kde jeho dědeček byl premiér a otec ministrem zahraničí. Abe sám měl smělé cíle. Chtěl spravit pošramocené vztahy ve východní Asii a také revidovat pacifistickou ústavu z roku 1947.
Vláda „mladíka" Abeho však byla poznamenána skandály. Tošikacu Macuoka, ministr zemědělství a rybolovu, už nedokázal unést pozornost médií kvůli úplatkářství a oběsil se letos v květnu ve svém bytě.
Domácí scénu pak v červenci rozbouřily výroky ministra obrany Fumia Kjumy, který prohlásil, že bombardování Hirošimy a Nagasaki bylo nevyhnutelné. Kjuma se za své výroky omluvil a odstoupil.
Ministr spravedlnosti Džinen Nagase sice přiznal, že převzal peníze od zemědělské skupiny, která najímá zahraniční učně. Ale bylo to prý jen za pomoc s vízy.
Dvacátého sedmého srpna se pak Abe pokusil svůj rozklížený kabinet reformovat a šest ministrů vyměnil. Tah mu nicméně nevyšel a Japonsko musí hledat nového premiéra.
Na fotografii: Premiér Abe v televizním přenosu ohlašuje svou rezignaci, 12. září 2007
Foto: AP