Japonský premiér zametá cestičku k Číně
27.12.2007 12:32
Japonský premiér Jasuo Fukuda dnes přiletěl do Číny na čtyřdenní návštěvu, během níž by chtěl především dosáhnout dohody ve vleklém sporu mezi oběma zeměmi o lukrativní naleziště zemního plynu ve Východočínském moři.
Fukuda cestuje do Číny poprvé od letošního září, kdy nastoupil do funkce. Na programu má rozhovory na nejvyšší úrovni, v jejichž rámci ho v pátek přijme čínský prezident Chu Ťin-tchao.
Fukuda chce mimo jiné nabídnout Číně a její rychle se rozvíjející ekonomice pomoc v boji s čím dál tím horším znečišťováním životního prostředí. Na program jednání se má dostat také otázka severokorejského jaderného programu či Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou odpadlickou provincii.
Námluvy po japonsku
Dvě největší asijské ekonomiky se loni začaly sbližovat a usmiřovat. Japonsko a Čína ale zůstávají ostře rozděleny kvůli ložiskům zemního plynu. Fukuda ale doufá, že se podaří spor vyřešit.
"Můžeme dosáhnout dohody, pokud půjdou rozhovory dobře," řekl před odletem do Pekingu. "Měli bychom tuto otázku vyřešit tak rychle, jak to bude možné."
Japonský list Asahi šimbun napsal, že obě země vedly před Fukudovou návštěvou tajné rozhovory. Podle listu přiletěl minulý týden do Japonska náměstek čínského ministerstva zahraničí Wang Ji, bývalý velvyslanec v Tokiu, a učinil nové návrhy pro další směr jednání, v jejichž rámci už se uskutečnilo jedenáct kol rozhovorů. Japonská vláda informaci nekomentovala.
Fukudova cesta do Číny je první návštěvou japonského premiéra od října loňského roku, kdy do Pekingu zamířil jeho předchůdce Šinzó Abe hned v prvních dnech po nástupu do úřadu.
Čínská vláda odmítala kontakty na nejvyšší úrovni s Japonskem v letech 2001 až 2006, kdy byl japonským premiérem Džuničiró Koizumi. Ten totiž popudil Peking návštěvou tokijské šintoistické svatyně Jasukuni zasvěcené Japoncům padlým v novodobých válkách. Ve svatyni, která je spojována s japonským militarismem a nacionalismem, jsou mezi padlými uctíváni i váleční zločinci, kteří vedli invazi do Číny.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.