Řetězec rychlého občerstvení KFC má příznivce po celém světě. Na jeho kuřecích specialitách si rádi pochutnají i Palestinci obývající pásmo Gazy, a to i přesto, že o rychlém občerstvení v tomto případě nemůže být řeč. Jídlo je totiž třeba nejdříve propašovat podzemními tunely z Egypta.
Po zahájení izraelské blokády pásma Gazy v roce 2006 se museli konzumenti kuřecích pochutin z KFC vyrovnávat s nepříjemným problémem - na celém území nebyla jediná restaurace.
Až nedávno skupinu podnikavců napadlo, že dodávky kuřat je možné zajistit existujícími podzemními tunely pod hranicí s Egyptem. Zkusili si jídlo objednat a za čtyři hodiny ho měli v žaludku. Rozhodli se, že svou znalost zpeněží.
Před měsícem založili společnost s názvem al-Jamama a její služby nabídli na internetu. Úspěšně už zajistili několik dodávek z města Aríš, každá měla po deseti porcích jídla. Zákazníkům nevadí ani to, že za jídlo zaplatí oproti jeho původní ceně čtyřikrát tolik.
Firma vyšší cenu obhajuje náklady na dopravu a rizikem, které podstupuje. Taxislužby, které na egyptské straně k přepravě jídla využívají, jsou podle nich nespolehlivé a Izrael prý může tunely kdykoliv bombardovat.
Další nevýhodou je to, že pokrmy jsou po doručení studené. Dvaadvacetiletý Abúd Fares, který byl jedním z prvních zákazníků, s tím ale neměl problém. "Je to vynikající, i když to není teplé," říká.
Pašování věcí pod egyptsko-palestinskou hranicí není ničím novým. Běžně tudy proudí potraviny, zbraně nebo cigarety. Do Gazy se takto podařilo dostat i zvířata nebo automobily. V době nejpřísnější blokády pásma byla hranice podrytá 2500 až 3000 chodbami. Od roku 2010 však Izrael začal uzávěru uvolňovat a umožnil alespoň částečné dodávky zboží klasickou cestou. Egypt se pak v minulosti opakovaně pokoušel tunely ničit, v únoru prezident Mursí oznámil, že tunely zatopí.