Tradiční rivalové Írán a Turecko, kteří stojí i na opačných stranách syrského konfliktu, se vyslovili pro společnou snahu o stabilitu v regionu. Obě země se při návštěvě tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua v Teheránu též shodly na tom, že díky odstranění mezinárodních sankcí vůči Íránu mohou do dvou let zvýšit vzájemnou obchodní výměnu na 30 miliard dolarů (zhruba 750 miliard Kč).
"Lišíme se v názoru na některé regionální otázky, ale jsme předurčeni tyto rozdíly zvládnout, abychom dosáhli stability v oblasti," prohlásil po setkání s Davutogluem íránský viceprezident Ešák Jahangírí. Podle tureckého premiéra mají obě země společné geopolitické zájmy a na tom se podle něj nebude nic měnit.
Lednové zrušení sankcí
Davutoglu také vyjádřil přesvědčení, že po lednovém zrušení mezinárodních sankcí vůči Íránu mohou obě země zvýšit vzájemnou obchodní výměnu. "Můžeme snadno překročit i náš cíl 30 miliard dolarů," řekl turecký premiér.
Teherán čelil sankcím kvůli svému jadernému programu, na jehož omezení se dohodl se světovými mocnostmi v čele se Spojenými státy a Evropskou unií.
Loni dosáhl podle tureckého statistického úřadu íránsko-turecký obchod 9,7 miliardy dolarů (více než 238 miliard Kč). Turecko vyváží do Íránu zejména stroje, auta a ocelářské výrobky, opačným směrem jde hlavně ropa a zemní plyn. Turecko chce podle Davutoglua sloužit jako tranzitní země pro dodávky těchto surovin do Evropy.
Davutoglu se má ještě setkat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, aby s ním hovořil o nejnovějším vývoji v Sýrii. Tam podporuje Teherán spolu s Ruskem syrského prezidenta Bašára Asada, Ankara je naopak na straně syrské opozice.