Jednat o klimatu do Kodaně jedou i <span>největší znečišťovatelé</span>

Zahraničí
26. 11. 2009 12:40
Klimatologické předkolo v Barceloně, pomník Kolumba, 6. listopadu.
Klimatologické předkolo v Barceloně, pomník Kolumba, 6. listopadu.

Klimatologické předkolo v Barceloně, pomník Kolumba, 6. listopadu.Den poté, co Bílý dům oznámil účast prezidenta Baracka Obamy na prosincovém klimatologickém summitu v Kodani a záměr snížit americké emise skleníkových plynů, přidala se Čína. Poprvé se zavázala snižovat emise, premiér pojede stejně jako Obama do Kodaně.

Ekologického summitu OSN v prosincové Kodani se zúčastní Wen Ťia-pao, premiér Číny, jež si poprvé stanovila konkrétní cíl ve snižování emisí skleníkových plynů. Peking oznámil, že do roku 2020 hodlá zredukovat své exhalace oxidu uhličitého na jednu jednotku HDP o 40 až 45 procent oproti roku 2005.

Vyjádření Číny přichází den poté, co prestiž kodaňského summitu významně zvýšily Spojené státy. Informovaly o chystané účasti prezidenta Baracka Obamy, jenž by měl podle Bílého domu v Kodani nabídnout snížení emisí skleníkových plynů v USA do roku 2020 o 17 procent proti roku 2005.

Do Kodaně pojede čínský premiér,..."Účast Wen Ťia-paa na schůzce ukazuje důležitost, kterou čínská vláda této záležitosti přikládá, a svědčí o tom, že je čínská vláda ochotna spolupracovat s mezinárodním společenstvím," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Číny, která je v současné době považována za největšího znečišťovatele ovzduší na světě.

Své oznámení zmenšit do roku 2020 emise oxidu uhličitého na jednotku HDP až o 45 procent oproti roku 2005 označila čínská vláda za závazný cíl a slíbila, že k jeho dosažení použije přísnější opatření, včetně daní a dalších poplatků.

Ne snížení emisí - jen zpomalení růstu objemu

"Jde o dobrovolný krok čínské vlády, který vychází ze stavu země a který je důležitým příspěvkem ke globálnímu úsilí řešení klimatických změn," citovala vládní prohlášení agentura Nová Čína.

...americký prezident a dalších třiašedesát státníků.V praxi to ovšem neznamená, že Čína své emise do roku 2020 skutečně sníží. Vzhledem k očekávanému obrovskému růstu její ekonomiky v příštím desetiletí se exhalace budou ve skutečnosti dále zvyšovat - ovšem podstatně pomalejším tempem, než by tomu bylo bez stanoveného cíle.

Podobnou politiku svázání emisí s růstem HDP navrhla již dříve i další z rychle se rozvíjejících zemí Indie, která je pátým největším znečišťovatelem na světě.

Peking chce ovšem i do budoucna zachovat model, podle nějž by závazné cíle snižování emisí platily jen pro bohaté země.

Summit je plánován na 7. až 18. prosince a podle původních plánů z něj měla vzejít globální dohoda, která by vstoupila v platnost 1. ledna 2013 a navázala na Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů, jenž platí do roku 2012.

Čínská realita. Peking 2009.

Foto: ČTK/AP, Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Rusové poslali zajaté Ukrajince na desítky let do vězení. Většinou z pluku Azov

Zahraničí
26. 3. 2025

Delegaci USA na návštěvě Grónska doplní americký viceprezident J.D. Vance

Zahraničí
25. 3. 2025

Palestinci demonstrovali v Gaze proti válce s Izraelem a proti vládě Hamásu

Zahraničí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ