Jemenský prezident se po měsících léčení vrátil do vlasti

Zahraničí
23. 9. 2011 12:30
Prezident Sálih byl těžce zraněn, nejspíše po explozi střely z granátometu.
Prezident Sálih byl těžce zraněn, nejspíše po explozi střely z granátometu.

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih se dnes po třech měsících léčení v Saúdské Arábii vrátil do Saná. V Rijádu se zotavoval z červnového atentátu, při němž byl silně popálen. V Saná ho vítala střelba do vzduchu jeho stoupenců, ale také pokračující palba mezi opozičním a vládním táborem. Od neděle při těchto bojích v jemenské metropoli zahynulo přes sto lidí.

Opoziční vůdci se domnívají, že Sálihův návrat nevěstí nic dobrého. "Znamená to další rozdělení, nové boje a násilí. Kriticky ho přibývá," sdělil jeden z opozičních vůdců Abdal Hadí Azízí.

Sálihovi odpůrci svolali nové protesty po dnešních poledních modlitbách a očekává se, že Sálihův příjezd na ně přivede i ty, kteří účast původně v plánu neměli. Manifestaci chystají také Sálihovi stoupenci.

Jemenská televize oznámila zprávu o prezidentově příjezdu brzo ráno, ale neodvysílala žádné aktuální záběry. Místo toho zařadila archivní snímky prezidenta a ohňostrojů za zvukového doprovodu vlasteneckých písní. Podle televize je Sálih uzdraven, do Jemenu se prý vrátil soukromým letadlem.

Desítky mrtvých na ústředním tržišti v Saná (19. září 2011). Saná se tento týden proměnila v bojiště, na němž proti sobě stojí soupeřící jednotky jemenské armády a také kmenoví bojovníci zastupující buď prezidentovy stoupence nebo odpůrce.

Z vojenských jednotek proti sobě bojují členové republikánské gardy, jíž velí Sálihův syn Ahmad, a oddíly generála Alího Muhsína Ahmara, který v březnu přeběhl k opozici. Kromě vojáků proti sobě zvedli zbraně rovněž kmenoví bojovníci. Muži z kmene Hašídů šajcha Sádika Ahmara bojují proti kmenu věrnému Sálihovi vedenému Saghírem bin Azízem. Obě strany mají lehké zbraně a bojují hlavně ve čtvrti Hasaba na severu města.

Hlavním požadavkem opozice je Sálihovo odstoupení. Prezident ale odmítá odstoupit a podepsat dohodu o předání moci. Po dobu své nepřítomnosti vyjednáváním pověřil viceprezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího.

Zraněný voják po potyčkách s demonstranty v Saná (20. září 2011).

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ