Jemenský prezident žádá o intervenci, Saúdská Arábie přesouvá armádu

Zahraničí
25. 3. 2015 09:50
Vojáci Saúdské Arábie (ilustrační foto).
Vojáci Saúdské Arábie (ilustrační foto).

Saúdská Arábie přesouvá těžkou výzbroj včetně dělostřelectva k hranicím s Jemenem v reakci na postup šíitských povstalců, kteří ohrožují režim jemenského prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího. Prezident Hádí v úterý požádal Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o okamžité vojenské pomoci jeho vládě. Část armády, která zachovává věrnost jeho předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, je však zásadně proti jakékoli intervenci.

Saúdskoarabské vojenské jednotky mohou být nasazeny k obranným i útočným účelům. Hromadění zbraní u jemenských hranic je podle amerických zdrojů "podstatné". Nelze vyloučit, že Rijád se chystá k leteckým úderům na obranu Hádího vlády, pokud rebelové zaútočí na přístav Aden.

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí.Hádí a po něm i vláda začátkem roku rezignovali, když šíité zabrali v hlavním městě Saná státní úřady. Vedení země pak drželi v domácím vězení, ale Hádí z něj v únoru uprchl do Adenu. Saúdská Arábie následně oznámila, že je připravena region proti agresi šíitů bránit. Podle Rijádu stojí za jemenskými šíity Írán.

Americké zpravodajské služby mají o saúdskoarabských manévrech informace, přesné zprávy o počtech jednotek a místech jejich dislokace ale k dispozici nejsou. Vývoj vyvolává nervozitu, protože Saúdská Arábie by mohla být zatažena do jemenského konfliktu, který se prudce zhoršuje. Saúdská Arábie sdílí s Jemenem hranici dlouhou 1800 kilometrů, která není dostatečně střežena.

Hádí v úterý požádal Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o okamžité vojenské pomoci jeho vládě. Prezident v dopise uvedl, že o vojenskou pomoc rovněž požádal Ligu arabských států a členské země Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih (snímek z roku 2011).

Sálih sice v roce 2012 odstoupil, ale zachovává si vliv, podporuje šíity a hlásí se k němu i část armády. Tito důstojníci prohlásili, že jsou proti intervenci. "Rozhodně odmítáme jakékoli vnější zasahování do jemenských záležitostí pod jakoukoli záminkou a z jakékoli strany," stojí v prohlášení armádních sil. Armáda je podle něj připravena čelit všemu, co bude ohrožovat jemenskou jednotu a celistvost území.

Za Hádím, kterého šíité označují za loutku Západu a monarchií v Perském zálivu, stojí část vojska a také některé jihojemenské kmeny. Hádího jednotky střeží silnice vedoucí na sever od Adenu a čelí šíitům, kteří tento týden postoupili až k městu Táizz, ležícímu mezi Saná a Adenem. Šíité a spojenecké armádní jednotky dnes zaútočili na leteckou základnu severně od Adenu, kde se podle svědků rozpoutala přestřelka.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ