"Jeruzalém coby hlavní město Izraele uznají po USA i jiné země"

Zahraničí
7. 12. 2017 10:35
Jeruzalém.
Jeruzalém.

Izrael je v kontaktu se zeměmi, které chtějí následovat USA v rozhodnutí uznat Jeruzalém jako izraelské hlavní město, řekl předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Americký prezident Donal Trump svůj krok, který je v rozporu s dosavadní praxí USA i s právním názorem OSN, oznámil ve středu.

Netanjahu řekl, že Američany bude následovat "mnoho zemí". Hovořil na izraelském ministerstvu zahraničí, ale žádnou z těchto zemí nejmenoval. Naprostá většina států včetně Česka má své ambasády ve shodě s právním názorem OSN v Tel Avivu.

Netanjahu řekl, že Trump se svým krokem "navždy zapsal do dějin Jeruzaléma". Už ve středu označil oznámení amerického prezidenta za historické.

Trump dal ve středu americkému ministerstvu zahraničí pokyn, aby začalo připravovat přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, což ovšem může trvat i několik let.

USA v roce 1995 za vlády Billa Clintona přijaly zákon o Jeruzalému, který předpokládal přesun ambasády do Jeruzaléma do roku 1999. Zákon na to vyčlenil nemalé finanční prostředky. Předpokládalo se, že se úřad teprve začne stavět, a američtí prezidenti podepisovali každého půl roku povolení odložit termín, s nímž se v zákoně počítá. Tuto výjimku ve středu podepsal i Trump, který ji předtím stvrdil také v červnu.

Americký zákon o Jeruzalému říká, že Jeruzalém by "měl zůstat nedělitelným městem, v němž budou zajištěna a ochráněna práva všech etnických a náboženských skupin". Konstatuje dále, že každá země má právo označit za svou metropoli jakékoli město. "Jeruzalém by měl být uznán za hlavní město Izraele a americká ambasáda by tam měla být přeložena nejpozději do 31. května 1999," uvádí se v textu.

Východní Jeruzalém, který je posvátným pro judaismus, islám i křesťanství, Izrael obsadil za války v roce 1967. Do té doby jej spravovalo Jordánsko. V roce 1980 pak Izrael připojil tuto část města k západní a celý Jeruzalém označil za svou nedělitelnou metropoli. Rada bezpečnosti OSN toto rozhodnutí téhož roku odmítla rezolucí, která je základem právního názoru většiny světa. USA dosud zastávaly v otázce Jeruzaléma neutralitu, aby si udržely vlivné postavení při řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Trump toto postavení podle Palestinců svým rozhodnutím zničil.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Mahmoud Illean

Další čtení

ilustrační foto

Ministr obrany USA má tetování, které uráží muslimy. Prý je islamofobní

Zahraničí
28. 3. 2025
Vladimir Putin

Putin má zase podmínky. Ukrajinu ať řídí OSN a vyměnit vládu a Zelenského

Zahraničí
28. 3. 2025

Ukrajina po nočních ruských útocích dronů: škody v sedmi regionech

Zahraničí
28. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ