Jižní Korea a Spojené státy zahájily každoroční vojenská cvičení, z nichž se ale tentokrát většina odehraje na počítači. Severní Korea to jako obvykle označuje za provokaci a válečnou hrozbu.
Dvoutýdenní manévry začaly za účasti 86 tisíc vojáků nejen z USA a Jižní Koreje, ale ještě dalších sedmi zemí, které po jejich boku bojovaly ve válce na Korejském poloostrově v letech 1950-53. Cvičení potrvá až do konce srpna.
Manévry se podle agentury AFP ale prakticky vůbec nekonají v terénu, z velké části se budou odehrávat na počítačích. Jde o jakési simulované cvičení, při němž vojáci fakticky zůstávají na svých základnách.
Podle obou hlavních účastnických zemí jde o rutinní cvičení s obrannými cíli. Pchjongjang však opakovaně vyhrožuje Soulu útokem za údajné urážky a kritizuje manévry jako přípravu na preventivní jaderný útok.
KLDR "zesílí své odstrašovací sebeobranné síly, aby odpověděly na nezodpovědný postup Spojených států a loutkového jihokorejského režimu směrem k jaderné válce", napsal severokorejský deník Rodong sinmun v narážce na jaderný arzenál stalinistického režimu.
Severokorejská média informovala, že nový vůdce Kim Čong-un nedávno navštívil dělostřeleckou jednotku, která bombardovala v listopadu 2010 jihokorejský ostrov, na němž zabila čtyři osoby včetně dvou civilistů.
Napětí v regionu oživil letos v dubnu start severokorejské rakety, kterou KLDR prohlašovala za meteorologický satelit. Pokus sice skončil nezdarem, ale OSN jej odsoudila jako porušení zákazu testu raket dlouhého doletu.