Jižní Korea se připravuje na <span>odsun z továren</span> v KLDR

Zahraničí
25. 11. 2008 08:15
Průmyslová zóna Kesong.
Průmyslová zóna Kesong.

Průmyslová zóna Kesong.Severní a Jižní Korea dnes jednaly o tom, kolik Jihokorejců bude staženo ze společné průmyslové enklávy Kesong v KLDR, která byla druhdy oslavována jako model spolupráce mezi oběma korejskými státy. Ty jsou od války v letech 1950 až 1953 formálně ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen uzavřením příměří, nikoli podpisem mírové smlouvy.

Cílem dnešních rozhovorů bylo stanovit, kolik z 1600 Jihokorejců pracujících v Kesongu musí zůstat, aby místní továrny mohly dál běžet. "Severokorejská strana požádala o seznam lidí, kteří zůstanou a těch, kteří odejdou a také o seznam zůstávajících vozidel," řekl mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení. "Nejvyšší prioritou vlády je zajištění bezpečnosti lidí," dodal.

Jednání následovalo poté, co v pondělí Severní Korea potvrdila, že myslí vážně svůj ohlášený záměr uzavřít od 1. prosince pozemní hranici s jižním sousedem. Podle prohlášení severokorejských ozbrojených sil, které zveřejnila agentura KCNA, budou také Pohled na železnici demilitarizovanou zónou, která vede do Kesongu.zastaveny turistické cesty z Jižní Koreje do společného průmyslového komplexu v severokorejském pohraničním městě Kesong, odkud prý budou vojáci "selektivně vypovídat" jihokorejské manažery.

Uzavření hranice a odvrácení se od společného průmyslového projektu jsou dalšími kroky eskalace napětí na Korejském poloostrově. To začalo poté, co v únoru převzal prezidentský úřad v Jižní Koreji konzervativec I Mjong-bak. Prezident zaujal tvrdší postoj vůči poskytování pomoci KLDR a podmínil ji severokorejským pokrokem v ukončení jaderného programu a respektováním lidských práv.

KLDR budovala civilní jaderný program ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou od 50. let minulého století. Moskva i Peking však odmítaly podpořit vývoj severokorejské nukleární zbraně. V roce 2003 Pchjongjang odstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a v říjnu 2006 uskutečnil první jadernou zkoušku.

V Kesongu vypadají obchody zásobeněji, než ve zbytku KLDR.Jižní Korea spolu s USA, Ruskem, Čínou a Japonskem se snaží přesvědčit KLDR, aby se zcela vzdala jaderného programu výměnou za rozsáhlou pomoc. Další kolo jaderných rozhovorů se má uskutečnit začátkem prosince.

KLDR ve svých postojích k ukončení problematického jaderného programu značně lavíruje. Letos v červnu demonstrativně odstřelila chladicí věž jaderného reaktoru v Jongbjonu, který sloužil k výrobě plutonia pro nukleární bomby. Po diplomatických třenicích s USA ale v srpnu přestala rozebírat své jaderné komplexy a pohrozila jejich obnovením. Po vyškrtnutí z amerického seznamu sponzorů mezinárodního terorismu se však Pchjongjang v říjnu k rozebírání zařízení vrátil.

Foto: Reuters, AP

Autor: ČTK

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pro zábavu pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ