Indie je kromě jiného známá také jako stát s nejnebezpečnějšími silnicemi. Na vysokém počtu dopravních nehod se významně podílí tamní šoféři autobusů. Při kolizích jimi řízených vozů přitom často hraje roli alkohol. Státní dopravce ve státě Karnátaka s tím chce něco dělat. Používá k tomu originální metody.
Na klinice v Bengalúru se shrbený jogín v oranžovém přehozu proplétá mezi skupinou patnácti mužů klečících na koberci. Jeho žáci mají pravý palec na jedné nosní dírce a pomalu dýchají. "Vymazávám všechny negativní myšlenky. Pomalý a klidný vyhrává," říká.
Svým svěřencům kromě toho radí, aby pili hodně vody, chodili na procházky a vyhýbali se alkoholu. "Vaše tělo je jako váš vůz. Vždycky by mělo být v perfektním stavu," pokračuje.
Skupina mužů, ke kterým mluví, jsou řidiči autobusů. Zúčastňují se čtyřicetidenního rehabilitačního programu, který pro ně připravuje společnost Karnataka State Road Transportation Corporation (KSRTC), jež v Karnátace provozuje autobusovou dopravu. Snaží se, aby se z jejích zaměstnanců stali lepší lidi.
Šoféři musí vedle sezení jógy navštěvovat přednášky, hrát volejbal a zahradničit. Za poslední rok a půl jich program absolvovalo 155. Měli přitom společnou jednu věc - byli to opilci, píše The Guardian.
"Většina řidičů autobusů řídí pod vlivem alkoholu a dalších drog," upozorňuje Harman Singh Sidhu, ředitel společnosti ArriveSafe, která se zabývá bezpečností silničního provozu. Tvrdí, že někdy alkohol svým zaměstnancům poskytují sami dopravci. Opilí řidiči prý cestu zvládnou ujet rychleji. "Aby maximalizovali zisky, ohrožují bezpečnost řidičů, cestujících a dalších účastníků silničního provozu," dodává Sidhu.
KSRTC chce jít příkladem. Návštěvu rehabilitačního centra svým zaměstnancům nařizuje. Pokud odmítnou, přijdou o práci. Někteří, jako 41letý Šivasvamy, prý ale přišli doborovolně.
Pít začal kvůli častým přesčasům. Když měl dva dny po sobě směnu od půl šesté ráno do půlnoci a urazil celkem 746 kilometrů po rozbitých silničkách, dal si po příchodu domů devět panáků whisky.
"Třásly se mi ruce a bylo těžké zatáčet, ale nemohl jsem usnout," popisuje. Nikdy prý sice nezpůspbil nehodu, mnohokrát ale kvůli opilosti radši nešel do práce. Mnoho jeho kolegů s řízením v opilosti nemá problém.
Podle údajů ministerstva dopravy v Indii zahynulo v roce 2011 při dopravních nehodách 142 tisíc lidí, což je nejvíc na světě. I v Číně umírá asi o polovinu lidí méně.
Každý rok přitom počet mrtvých stoupne o osm procent. Příčinou jsou kromě alkoholu nejčastěji špatná kvalita silnic, vysoká rychlost a nízká viditelnost. Většina nehod se stane na dálnicích.
Policie si stěžuje, že nemá prostředky na to, aby řidiče kontrolovala. Úřady navíc nechtějí, aby obchody s alkoholem zmizely od silnic. Z jeho prodeje získávají na daních tučné sumy. Dopravní experti ale varují, že alkohol hraje v tragédiích na indických silnicích mnohem větší roli, než si je vláda ochotna připustit.
Zametání problému pod koberec usnadňuje i to, že u obětí dopravních nehod se nekontroluje, jestli měli alkohol v krvi. "Mrtvým je odpouštěno," říká šéf policie v Karnátace Pravin Sood. "Je kulturně nekorektní kontrolovat jim krev a říkat pozůstalým, že zemřeli, protože byli opilí."