Jedna z dvojice rakouských školaček, které se v dubnu vydaly podpořit džihádisty do Sýrie, je podle některých spekulací mrtvá. Rakouský bulvární deník Heute to však vyvrací a dokonce se přiklání k názoru, že jsou obě těhotné. Vídeňačky bosenského původu v dubnu uprchly z domova a rodičům pouze zanechaly dopis na rozloučenou. "Nehledejte nás. Budeme sloužit alláhovi - a pro něj zemřeme," napsaly 15letá Sabina Selimovicová a její o rok starší kamarádka Samra Kesinovicová.
Později dívky, které byly radikalizovány v jedné vídeňské mešitě, na Facebooku vzkázaly: "Smrti se nebojíme. Smrt je náš cíl."
Rodiče se nyní o životy svých dcer skutečně obávají. Na sociálních médiích se totiž rychle rozšířila zpráva, že Samra přišla o život. Rakouské ministerstvo vnitra to sice nepotvrdilo, ale přesto rodiče Samry informovalo o možné smrti dívky, uvedl rakouský list Heute.
"Jsme v kontaktu se zahraničními tajnými službami," řekla podle dalšího rakouského serveru oe24.at mluvčí ministerstva Johanna Miklová-Leitnerová.
Deník Heutes však tvrdí, že Samra žije, protože s přáteli navázala kontakt prostřednictvím aplikace WhatsApp. Také Sabina přes internet pod pseudonymem prý vzkázala: "Ani jedna z nás není mrtvá."
Důvodem spekulací o smrti Sabiny byly podle Heute informace o úmrtí v nejbližším okolí jejího manžela. Obě dívky, které jsou prý v Sýrii od 10. dubna, se mezitím provdaly za čečenské bojovníky a pravděpodobně jsou také těhotné. Podle rakouského listu o tom svědčí příspěvky na Facebooku, kde navíc jejich uživatelská jména obsahují přízvisko Umm, arabsky matka.
O úmrtí vídeňské školačky však hovořily také další dvě vídeňské školačky, které minulý týden na cestě do Sýrie zadržela policie ve Štýrském Hradci a které prý byly v kontaktu se Sabinou a Samrou prostřednictvím internetového fóra.
Na příkladu uprchlých dívek je vidět, jak důležitý je pro Islámský stát internet. Dívky podle listu Salzburger Nachrichten komunikují s dalšími mladými lidmi. Když se Sabinin otec vydal hledat svou dceru do Sýrie, dívka mu prostřednictvím internetu vzkázala, že jeho šance ji najít je jedna ku 722,222.222.
Z Rakouska se do Sýrie nebo Iráku vydalo bojovat po boku radikálů z organizace Islámský stát (IS) přes 100 samozvaných "božích bojovníků". Třicítka z nich podle odhadů rakouského ministerstva vnitra už padla.