<span>Juniper Cobra.</span> Největší společné manévry Izraele a USA

Zahraničí
21. 10. 2009 13:35
Test systému THAAD.
Test systému THAAD.

Test systému THAAD.V Izraeli začalo dosud největší společné cvičení izraelské a americké armády, při němž bude vyzkoušen systém raketové obrany. Manévrů se účastní 17 lodí amerického námořnictva s protiraketovým systémem Aegis, s nímž se počítá i v nové koncepci protiraketové obrany v Evropě.

Do manévrů bude zapojeno více než tisíc amerických a stejný počet izraelských vojáků.

Manévry s názvem Juniper Cobra pořádají americká a izraelská armáda každé dva roky, ale ty letošní, které potrvají do 5. listopadu, budou údajně zatím největší. Začaly s týdenním zpožděním, po zrušení mezinárodního cvičení letectva v Turecku. Ankara z něj chtěla vyřadit Izrael za jeho postup proti Palestincům, což USA a Itálie odmítly, takže se cvičení nekonalo.

Při americko-izraelských manévrech bude simulován raketový útok na Izrael z několika směrů, z Íránu a Sýrie a také útoky vedené libanonským Hizballáhem a palestinským Hamasem. Nejdůležitějším prvkem, který bude při manévrech prověřován, bude americký radar FBX-T instalovaný v Negevské poušti.

Izraelci zdokonalují systém Arrow 2.Řídí ho satelity, je schopen zaregistrovat balistické střely krátce po jejich odpálení a bleskově odhadnout jejich cíl. Dává izraelskému protiraketovému systému Arrow dostatek času na zničení útočné rakety.

Vyzkoušen bude také zdokonalený americký protiraketový systém Patriot a protiraketový systém THAAD využívající pozemní radary.

Manévry se připravovaly několik měsíců, v Izraeli jsou kvůli tomu už delší dobu představitelé americké armády. Hlavním tématem scénáře cvičení je íránský raketový útok, při němž americké jednotky přijdou na pomoc izraelské protiraketové obraně.

Írán, považovaný v Izraeli za hlavní hrozbu, v září vyzkoušel rakety s doletem dva tisíce kilometrů, což stačí pro zasažení Izraele. Podle izraelských zdrojů nakoupili Íránci loni od Severní Koreje také rakety BM-25 s doletem ještě o 500 kilometrů větším.

Řídicí protiraketové centrum. Manévry Juniper Cobra 2007.Izraelští inženýři se proto snaží zdokonalit protiraketový systém Arrow 2 a urychlit jeho detekci a ničení letících raket. Systém Arrow je konstruován tak, aby zničil rozsáhlou raketovou palbu, jejíž součástí je atomová hlavice a v níž ostatní rakety mají obranný systém zmást.

Izraelská armáda nechce manévry vzbudit dojem bezprostředně hrozícího nebezpečí z Íránu. V prohlášení zdůraznila, že se s plány cvičení začalo před rokem a půl a že nejde v žádném případě o reakci na politické události.

Svět začal v říjnu vyjednávat s Íránem o jaderném programu, ve Vídni se už třetím dnem jedná o možnosti dodávat palivo pro teheránský jaderný reaktor z ciziny a omezit íránské zásoby obohaceného uranu. Izrael se jednání neúčastní.

US admirál Roughead na izraelské lodi pobřežní stráže Shaldag.

Foto: Israel Aerospace Industries, Pentagon a army-technology.com

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ