Světový program pro výživu (WFP) bude po dočasném přerušení pokračovat v dodávkách humanitární pomoci obětem cyklonu Nargis v Barmě. Organizace dnes nejprve oznámila, že barmská vojenská junta zabavila veškerou potravinovou i technickou pomoc, kterou svět zatím poslal, a proto se prý rozhodla další dodávky zastavit. Několik hodin poté ale představitelé WFP uvedli, že letecké dodávky budou od soboty opět obnoveny.
Barmská vláda dnes popřela, že by dodávky pomoci úřady zadržely, pouze je prý chtějí přerozdělovat vlastními silami. Podle agentury Reuters prý junta večer SELČ přistoupila na to, že "uvítá pomoc ze všech zemí". Není ale zatím jasné, zdali režim také umožní vstup zahraničních pracovníků do země.
Nargis podle oficiálních údajů usmrtil 23.000 lidí. Podle OSN bylo živlem postiženo 1,5 milionu lidí, kteří potřebují naléhavou pomoc.
Podle mluvčího WFP Paula Risleyho byla dnes "veškerá potravinová pomoc a vybavení, která se nám tam podařilo dostat, zabavena". Zásilky ze zahraniční zahrnovaly například 38 tun výživných sušenek.
Mluvčí barmské vlády dnes tvrdil, že režim si jídlo a další humanitární pomoc převzal do své péče a bude je okamžitě distribuovat mezi obyvatele.
Odpoledne SELČ přinesly tiskové agentury zprávu, že WFP i přes údajné zabavení první pomoci povoluje další lety s potravinovou pomocí s platností od soboty.
Do Barmy mezitím dorazilo 11 letadel s humanitární pomocí. A v Thajsku podle agentury AFP čekají stovky pracovníků z humanitárních organizací včetně odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří jsou připraveni pomoci, jakmile dostanou povolení.
V Bangkoku také podle prohlášení české humanitární organizace Člověk v tísni čeká na povolení vstupu do země její koordinátor.
Podle posledních zpráv agentury Reuters zvláštní vyslanec junty uvedl, že režim uvítá pomoc ze všech zemí. Zatím ale není jasné, zdali se to týká pouze materiální pomoci nebo zdali země umožní také vstup cizinců do země.
Spojené státy dnes ohlásily, že Barma povolila přistání prvního amerického dopravního letounu, který přiveze další humanitární pomoc.
Cyklon Nargis se přes jižní část Barmy přehnal před týdnem v sobotu a zanechal za sebou kromě 23 tisíc mrtvých i 42 tisíc pohřešovaných. Podle některých odhadů však mohlo zahynout až 100 tisíc lidí. To dnes mimo jiné sdělil i britský velvyslanec v Barmě Mark Canning.
OSN vyjádřila velké znepokojení nad tím, že nejsou odklízena mrtvá těla a že hrozí riziko epidemií. Objevily se zprávy o šíření průjmových onemocnění a vzhledem k nedostatku čisté vody hrozí cholera.
Nejhůře byla postižena delta řeky Iravadi, kterou cyklón zaplavil masou slané vody a pod hladinou se zde ocitly celé vesnice. Podle některých humanitárních organizací je pravděpodobné, že tisíce dětí osiřely.
Šéf dánského červeného kříže Anders Ladegaard přirovnal záchranné operace ke "zlému snu".
Čína, která udržuje s Barmou dobré vztahy, vyzvala k trpělivosti. Skutečnost, že Čína ale zablokovala v Radě bezpečnosti OSN jednání o pomoci Barmě, dnes označila za "neodpovědné" německá kancléřka Angela Merkelová.
Junta přese všechno nadále plánuje sobotní referendum o změnách v ústavě, které sama navrhla. Hlasování chce uspořádat všude kromě oblastí nejhůře postižených katastrofou. Kritici tvrdí, že vláda nechce do země vpustit cizince právě před referendem.
V samotném Rangúnu za poslední tři dny cena vody vzrostla o 500 procent a rýže a oleje o 60 procent, uvedla v prohlášení nevládní organizace Action Against Hunger (Akce proti hladu). Potíže v barmském hlavním městě vedly k tomu, že některá velvyslanectví, včetně amerického, poslala domů rodiny diplomatů.
Cyklon způsobil Barmě nejen bezprostřední problémy, ale hrozí i dlouhodobými dopady. "Oblast delty je obilnicí země a cyklon udeřil před sklizní. Pokud byla úroda zničena, bude to mít zničující důsledky pro potravinovou bezpečnost Barmy," uvedla Action Against Hunger.
OSN dnes v souvislosti se zahraniční pomocí pro Barmu oznámila, že bude od členských států pro oběti cyklonu požadovat celkem 187 milionů dolarů. Podle plánů organizace by měly být pohromadě během následujícího půl roku.
Foto: Reuters a AP