Čtyřiasedmdesát lidí na palubě ruské lodi Akademik Šokalskij je od Štědrého dne uvězněno mezi ledovými krami v oblasti Antarktidy. Dobrá zpráva: lidé na lodi přestáli blizard a na pomoc se blíží čínský ledoborec Sněžný drak. Špatná zpráva: polární led kolem lodi se rychle rozšiřuje.
Na ruské lodi jsou vědci, turisté a členové posádky. Čínský ledoborec by měl k vězňům v ledu dorazit v pátek. Sněžný drak je jednou ze tří lodí, které vyrazily ruské lodi na pomoc.
"Právě jsme se dozvěděli, že čínský ledoborec je od nás vzdálen jen dvacet kilometrů," radoval se dnes po půlnoci (ráno SEČ) vedoucí expedice Chris Turney ve videovém poselství. Současně však s obavami podotkl, že souvislý led kolem uvízlé lodi se už rozšířil na dvě desítky kilometrů od ní.
Když Akademika Šokalského led sevřel, měl k volnému moři pouze dva kilometry.
Ruská loď Akademik Šokalskij, která je uzpůsobena ke komerčním plavbám k pólům, se vydala na výzkumnou expedici do Antarktidy. V úterý však vichřice natlačila ledové kry kolem plavidla a to od té doby není schopno pohybu. Potopení lodi však nehrozí a také zásoby jsou zatím pro všechny postižené dostatečné.
Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, má v úmyslu zopakovat sto let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona. Členové aktuální expedice provádějí obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo.
Pokud se podaří plavidlo z ledového zajetí vysvobodit, chce posádka ve výpravě pokračovat.
Nálada mezi ledovými vězni je prý stále velmi dobrá. Čile komunikují na webu a sociálních sítích se světem. Při rozhovoru s BBS šéf výpravy prohlásil, že poté, co se zlepšilo počasí, mají fantastický výhled na okolí. Už prý viděli i tučňáky. "Určitě se ptali, co tu k čertu děláme," žertuje Turney.
Vědci i za nepříznivých podmínek pokračují ve své vědecké práci, mimo jiné počítají ptáky v oblasti a skrz praskliny a vrty do okolního ledu měří teplotu a slanost mořské vody a fotografují podmořský svět. Zatímco velká část vědců a turistů na palubě ruské lodi jsou Australané a Novozélanďané, posádka je převážně ruská