V Kongu ráno začaly prezidentské a parlamentní volby. Hlasování je vnímáno jako test stability v zemi, která se probírá z konfliktu s více než pěti miliony obětí na životech. Volby se však zatím konají na pozadí pokračujícího napětí a násilí a doprovázejí je na mnoha místech logistické problémy. Na jihu země v Lubumbashi policie zabila tři maskované muže, kteří zaútočili na jednu volební místnost, dalších dvanáct bylo na místě zatčeno.
Volební místnosti byly na řadě míst otevřeny se zpožděním, neboť se některé na poslední chvíli přesouvaly, na seznamech chyběli registrovaní voliči a často chyběla speciální barva pro označování těch, kteří už hlasovali. Z některých míst bylo hlášeno vybírání voličů, kteří směli hlasovat, podle zdrojů OSN byly také nalezeny urny s předem vyplněnými volebními lístky.
Předvolební násilnosti se naposledy rozhořely v sobotu u mezinárodního letiště v Kinshase, kde se střetli příznivci dvou kandidátů na prezidenta. Policie se dav snažila dostat pod kontrolu pomocí slzného plynu, ale i ostrých nábojů. Nejméně čtyři lidé zemřeli.
Mise EU prohlásila, že lituje řady vážných incidentů a násilných střetů, které se odehrály v posledních dnech před volbami a které si vyžádaly lidské životy. Odsoudila také postup úřadů v hlavním městě, které podle ní omezily svobodu slova a svobodu shromažďování. Násilnosti v Kinshase kritizovala také Africká unie.
EU tentokrát vyslala dvakrát méně pozorovatelů než k volbám v roce 2006, celkem 146. Dalších 60 pozorovatelů vyslala nevládní organizace pod záštitou bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera. OSN oproti roku 2006, kdy bylo nasazeno 2250 pozorovatelů, nevyslala nikoho.
Stejně se to zašmelí...
Hlášena byla i řada dalších nesrovnalostí. Na dvou místech byly ukradeny volební lístky, když se lidé vzbouřili kvůli zpožděnému zahájení hlasování. Podle jednoho nejmenovaného nezávislého kandidáta se objevily požáry u asi patnáctky volebních místností, musely být uzavřeny. V časných ranních hodinách zaútočila skupina ozbrojených mužů na vozidlo s volebními materiály u Lubumbashi na jihovýchodě Konga, uprchli ale po příjezdu policie.
Pro zajištění hlasování v zemi o velikosti západní Evropy byli povoláni vojáci s helikoptérami OSN z Angoly a Jihoafrické republiky, kteří do asi 63 tisíc volebních míst distribuovali volební materiály.
Odborníci předpokládají, že v prezidentských volbách s přehledem zvítězí současná hlava státu Joseph Kabila. Ten o přízeň 32 milionů registrovaných voličů soupeří s deseti dalšími kandidáty. Řada z nich i mnozí odborníci jsou ale toho názoru, že připravované volby mohou být zmanipulované v Kabilův prospěch.
Vedle hlasování o prezidentovi se v pondělí uskuteční také teprve druhé volby do parlamentu od skončení krvavé války v letech 1998 až 2003. O 500 křesel v dolní komoře parlamentu - Národním shromáždění - se uchází přes 18 tisíc kandidátů.