Předseda kambodžské vlády Hun Sen pohrozil Thajsku ozbrojeným konfliktem v případě, že thajské vojenské oddíly budou i nadále pokračovat v překračování společných hranic. Podle kambodžské armády na tuto pohrůžku thajské jednotky dnes reagovaly stažením z oblasti kolem 900 let starého kláštera Preah Vihear, který patří mezi památky UNESCO a je řadu desetiletí předmětem sporu mezi oběma zeměmi. Bangkok ale stažení svých vojáků popřel.
"Stáhli se z našeho území," sdělil z místa konfliktu agentuře Reuters kambodžský generál Chea Mon krátce před dnešním polednem místního času (7:00 SELČ), což byla lhůta stanovená Phnompenhem pro odchod téměř stovky thajských vojáků z kambodžského území. "Zdá se, že se situace vrací k normálu. Místo, odkud byly thajské jednotky odvolány, zaujali naši vojáci," dodal.
Thajská armáda nicméně generálovo tvrzení popřela a uvedla, že žádní vojáci staženi nebyli a že je připravena na válku. "Thajské ozbrojené síly - pozemní armáda, námořnictvo i letectvo - jsou přichystány chránit naši suverenitu," řekl plukovník Sunsern Kevkumnerd novinářům. "Žádné vojáky jsme nestáhli, a ani nestáhneme."
Kevkumnerd tak potvrdil předchozí slova thajského ministra zahraničí Somponga Amornvivata, který prohlásil: "Jsme na našem území. Kdo může čekat, že bychom opustili svůj domov?"
Jádrem sporu je oblast džungle o rozloze 4,6 kilometru čtverečního kolem hinduistického chrámu Preah Vihear, na který si dělají nárok obě strany a který byl v létě zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO. Sporné území Mezinárodní soudní dvůr OSN přiřkl v roce 1962 Kambodži, k velké nelibosti sousedního Thajska.
Letos v červenci se napětí v oblasti zvýšilo poté, co demonstranti usilující o svržení thajské vlády obvinili thajské úřady, že podpořily žádost Kambodže o zařazení ruin kláštera, který je pro Kambodžany druhým nejdůležitějším klášterem po světoznámém chrámovém komplexu Angkor, mezi památky UNESCO. OSN 15. července tuto žádost schválila.
Obě strany vyslaly ke klášteru stovky svých vojáků, které v průběhu srpna postupně stahovaly. Není jasné, kolik vojáků v regionu nadále zůstává. Minulý týden zranily dva thajské vojáky nášlapné miny rozmístěné podél hranice. O tři dny dříve tu vypukla přestřelka, při níž byl zraněn jeden kambodžský a dva thajští vojáci.
Pondělní rozhovory kambodžského premiéra Hun Sena s šéfem thajské diplomacie Amornvivatem na toto téma byly neúspěšné.
Foto: Reuters, AP