Kambodžský premiér Hun Sen bude odstaven od moci podobně jako bývalý zimbabwský prezident Robert Mugabe. Řekl to veterán kambodžské opozice Sam Rainsy, který teď žije v exilu ve Francii. Bývalý vůdce opozice dodal, že západní státy by v reakci na soudně nařízené rozpuštění hlavní kambodžské opoziční strany měly přistoupit k cíleným sankcím.
Kambodžský nejvyšší soud na žádost vlády rozhodl o rozpuštění Kambodžské národní strany záchrany (CNRP) minulý týden. Vůdce kambodžské opozice a šéf CNRP Kem Sokha byl už v září obviněn z velezrady a více než polovina členů jeho strany kvůli obavám ze zatčení uprchla ze země. Rainsy do exilu odešel na sklonku roku 2015, aby se vyhnul soudnímu stíhání ve starém případu údajné pomluvy.
"Kambodža se nachází v bodu zvratu. Lidé už mají Hun Sena dost a události v Zimbabwe jsou v tomto ohledu inspirující,"uvedl Rainsy. "Mugabe padl a brzy dojde i na Hun Sena, který už se přežil. Situace je nepřijatelná," dodal.
Třiadevadesátiletý Mugabe, který stál v čele Zimbabwe 37 let, odstoupil v úterý. Pětašedesátiletý Hun Sen vede Kambodžu z pozice premiéra od roku 1985. Po zatčení Kem Sokhy řekl, že chce zůstat předsedou vlády ještě dvě volební období, tedy deset let.
Rozpuštěním hlavní opoziční strany a zatčením jejího šéfa si kambodžský premiér připravuje půdu před volbami, jež se mají konat příští rok, tvrdí jeho kritici.
Rainsy den před rozpuštěním CNRP oznámil návrat do politiky a tvrdí, že zákaz strany se odehrál "pouze na papíře". Opozice podle něj musí prokázat, že se nadále těší silné podpoře, a hlavní západní dárce přesvědčit, aby se odvrátili od nynější vlády. V minulých volbách opozice získala kolem tří milionů hlasů.
"Hun Senovi se musí nutně ukázat, že to, co provedl, je nepřijatelné. Svět už s touto vládou nebude obchodovat jako obvykle... a musí mu říct, že (mezinárodní komunita) by mu měla sdělit, že nikdy neuzná vládu, která vzejde z těchto voleb," řekl Rainsy.