Kampaň proti islamistům nese ovoce, pochvaluje si koalice

Zahraničí
3. 12. 2014 15:50
Americký letoun F/A-18F Super Hornet vracející se z mise.
Americký letoun F/A-18F Super Hornet vracející se z mise.

Globální kampaň proti Islámskému státu (IS) začíná přinášet výsledky, shodli se účastníci velké konference protidžihádistické koalice, kterou v Bruselu řídil americký ministr zahraničí John Kerry. Šest desítek partnerů ve společném prohlášení mimo jiné napsalo, že postup IS v Sýrii a Iráku byl zastaven.

Účastníci jednání, kde Česko reprezentoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, se shodli na potřebě podpory vojenských operací proti IS, výcviku a zlepšování schopností jednotek. Dalšími body, o které se budou země koalice snažit, je zastavení přílivu bojovníků ze zahraničí do oblasti, odříznutí IS od financí a zdrojů a vysvětlování a zdůrazňování skutečné povahy režimu a ideologie IS.

"Irácké jednotky a síly kurdské regionální vlády s podporou koaličních leteckých úderů získávají v Iráku území," stojí v dokumentu. Účastníci konference ovšem zároveň zdůraznili, že úspěšná kampaň proti IS bude trvat delší dobu a bude vyžadovat trvalé a koordinované úsilí.

Americký ministr zahraničí John Kerry s iráckým premiérem Hajdarem Abádím.Jak na začátku konference připomněl americký ministr Kerry, spojenci už uskutečnili přibližně tisíc leteckých úderů. "Zasáhli jsme jejich velitele a poškodili jejich logistické i operační schopnosti," prohlásil. Ačkoli koalice podle něj existuje jen okolo tří měsíců, je pro bojovníky IS nyní v Sýrii i Iráku daleko složitější soustředit jednotky v potřebné síle či s nimi zaútočit. Letecké útoky budou pokračovat podle potřeby, dodal Kerry.

Významnou otázkou zůstává vyřešení související humanitární krize v oblasti. Účastníci dnešní diskuse v prohlášení ocenili snahy zemí, jako je Irák, Jordánsko, Libanon či Turecko, které nesou hlavní tíhu přílivu uprchlíků.

Jednání protidžihádistické koalice se konalo v bruselském sídle NATO. Aliance jako organizace ale nehraje v boji s IS roli, ačkoli se proti IS různým způsobem angažují všechny její členské země.

NATO například nabízí Iráku obnovenou pomoc s výcvikem. Irácký premiér Hajdar Abádí na dvoustranné schůzce se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem dnes podle alianční mluvčí oznámil, že jeho země o pomoc brzy požádá.

Jednání protidžihádistické koalice se konalo v bruselském sídle NATO.

Autor: ČTK Foto: ČTK/ABACA/AP

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ