Katar předal sousedním arabským státům odpověď na jejich ultimátum. Učinil tak přes Kuvajt, který se ujal zprostředkování smíru mezi oběma stranami konfliktu. Povaha katarské odpovědi nebyla prozrazena. Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání řekl, že reakce respektuje svrchovanost jeho země.
Čtveřice zemí v čele se Saúdskou Arábií se v úterý má po přezkoumání odpovědi rozhodnout, zda zruší uvalené sankce na Dauhá či nikoli. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn obviňují Katar z podpory terorismu a mimo jiné požadují, aby země uzavřela televizi Al-Džazíra, přerušila kontakty s Íránem a ukončila podporu teroristických skupin. Katar obvinění z podpory terorismu odmítá, své stanovisko vůči Íránu hájí a ultimátum označil za zásah do své suverenity.
Ministr Sání v úterý na společné tiskové konferenci se svým německým kolegou Sigmarem Gabrielem označil sankce uvalené na svou zemi za ilegální a prohlásil, že Katar ukázal vstřícnost a ochotu spolupracovat. To uznal také Gabriel, který poté vyzval ostatní zainteresované země k podobnému přístupu a řekl, že problémy jako je tento lze vyřešit jedině u jednacího stolu, nikoli konfrontací.
Ultimátum mělo původně vypršet v neděli, na katarskou žádost bylo prodlouženo o 48 hodin. Již v sobotu Sání řekl, že požadavky arabských států byly vytvořeny tak, aby byly odmítnuty. Dodal, že Katar je připraven "čelit možným důsledkům".
Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Abduláh bin Zajd Al-Nahján naznačil, že společně s dalšími zeměmi jsou SAE připraveny proti Kataru zakročit drsněji, své plány však nespecifikoval. "Abychom zastavili terorismus, zastavili nenávistnou rétoriku, musíme bojovat proti těm, kdo přechovávají a financují teroristy," řekl na adresu Kataru Al-Nahján.