Kdo zvedá spotřebu alkoholu? Muslimové!

Zahraničí
20. 8. 2012 16:50
Marocký číšník.
Marocký číšník.

V muslimském světě prudce roste spotřeba alkoholu. Jen od roku 2001 do roku 2011 tam prodej alkoholických nápojů vzrostl o 72 procent, celosvětový průměr ovšem činí "pouhých" 30 procent, všiml si týdeník The Economist.

Podle koránu a islámské tradice je pití alkoholu zakázané, ale konzumenti přikázání buď zcela ignorují, nebo obcházejí. Někteří duchovní například používají striktního výkladu koránu, který zakazuje pouze nápoje destilované z vína a datlí. Ty byly běžné v době vzniku islámu. Ostatní nápoje pak fakticky povolují, ale veřejná debata na toto téma neexistuje.

Marocký číšník."Žádný náboženský učenec není připraven na to, co by se dělo, kdyby vydal veřejné prohlášení, v němž by povolil pití piva, vodky a kořalky," říká učenec Anás abú Šádí z prestižní islámské univerzity al-Azhar v Káhiře.

Ve většině muslimských zemí je pití alkoholu legální, jen některé konzervativní státy - například Pákistán, Írán nebo Saúdská Arábie - mají zákony proti jeho požívání a vyměřují tresty. I tam jsou ale výjimky, které se většinou vztahují na cizince.

Irácký obchodník s mešitou v pozadí.V samotné muslimské společnosti se názor na alkohol výrazně liší, zejména podle zemí a podle společenských vrstev.

V bohatších a liberálních státech, jako jsou některé země Arabského poloostrova nebo Libanon či Turecko, je podávání alkoholu prestižní záležitostí a znamením bohatství a pokrokového ducha.

V chudších a konzervativnějších státech je alkohol konzumován méně na očích a pochází zejména z černých palíren.

I striktní odmítání alkoholu však může mít původ ve společenském životě, a to i v západních zemích. "Pro mnoho muslimů je alkohol otázkou identity. Jeho nepití se stalo reakcí na západní dekadenci," cituje The Economist Samího Zubajdu, sociologa z londýnské Birkbeck College. Pro radikální muslimy může být požívání alkoholu i důvodem k obvinění z bezvěrectví.

Obchody s alkoholem jsou oblíbeným terčem islamistů, což jsou občas jen muslimové s kocovinami.Vyloučení alkoholu z širší veřejné debaty v muslimských státech má i svá praktická úskalí. Alkoholismus zde není neznámý a postoje veřejnosti často znesnadňují léčbu a zhoršují celý problém.

Podle doktora Sadákata Alího, který v Pákistánu řídí síť protialkoholních léčeben, je jen v samotném Pákistánu na milion alkoholiků. "Většina jich léčbu aktivně nevyhledává, protože pití alkoholu je tabu. Musíme to změnit," uvádí Alí.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ