Kim hrozí, že zruší schůzku s Trumpem. Vadí mu cvičení

Zahraničí
16. 5. 2018 08:00
Zleva Donald Trump a Kim Čong-un.
Zleva Donald Trump a Kim Čong-un.

KLDR v úterý opakovaně pohrozila zrušením chystaného summitu Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco za první možný podnět k odvolání vrcholné schůzky označil Pchjongjang společné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA, o několik hodin později hovořila KLDR o nepřípustném nátlaku Washingtonu na denuklearizaci KLDR. Severní Korea kvůli manévrům zrušila ministerská jednání s představiteli sousední země. Soul v reakci na to vyzval KLDR k rychlému obnovení vzájemných jednání.

Podle analytiků nemá Severní Korea v plánu summit zrušit, ale Pchjongjang se snaží získat lepší vyjednávací pozici - KLDR už v minulosti podobně zvyšovala napětí. Odborníci ovšem připomínají, že Pchjongjang také několikrát na poslední chvíli od dohod odstoupil. V roce 2012 například KLDR provedla raketovou zkoušku několik týdnů poté, co se výměnou za potravinou pomoc testování zbraní zřekla.

Náměstek severokorejského ministra zahraničí podle oficiální agentury KCNA prohlásil, že jeho země nebude mít zájem o summit, pokud by se měl stát jednostrannou záležitostí, během níž bude Trump tlačit na Kima, aby se vzdal jaderných zbraní. Severokorejský činitel se ohradil proti výrokům Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona, podle něhož by měl být v případě KLDR uplatněn "libyjský model" jaderného odzbrojení a dosaženo "úplné, ověřitelné a nevratné demontáže" jaderných zbraní.

"Naplnění tohoto rozhodnutí podle mého znamená, že se KLDR zbaví všech jaderných zbraní, ty budou rozmontovány a přepraveny do Oak Ridge v Tennesse," řekl Bolton v rozhovoru se stanicí ABC News. Do americké národní laboratoře v Oak Ridge, která se věnuje jadernému výzkumu a jaderný materiál i skladuje, byly umístěny i klíčové prvky libyjského programu jaderných zbraní.

Kim Čong-un se shodou okolností chopil moci jen několik týdnů po násilné smrti někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v říjnu 2011. Severní Korea jeho smrt používala jako argument při obhajobě svého jaderného programu kvůli domnělé hrozbě ze strany USA.

Před reakcí na Boltonovy postoje KLDR označila za provokaci a ohrožení vlastní bezpečnosti pravidelné cvičení, které pod názvem Max Thunder provádí USA a Jižní Korea každý rok. Letos je do něj zapojena zhruba stovka letadel, včetně amerických stíhaček F-22 Raptor a bombardérů B-52. Zatímco Pentagon jej označil za rutinní a obranné manévry, podle severokorejské agentury KCNA zpochybňuje výsledky mezikorejského summitu a ohrožuje pozitivní vývoj na Korejském poloostrově. Také kvůli němu je ohroženo konání summitu, dodal Pchjongjang.

Mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení dnes podle agentury AP uvedl, že rozhodnutí zrušit dnešní jednání je proti duchu úmluvy vůdců obou Korejí, kteří se během dubnové historické schůzky zavázali usilovat o trvalý mír a celkovou denuklearizaci poloostrova. Jihokorejské ministerstvo obrany informovalo, že manévry budou pokračovat podle plánu.

Americké ministerstvo zahraničí reagovalo na slova o hrozícím zrušení summitu prohlášením, že o něm nemá žádné oficiální informace a že schůzku Trumpa s Kimem plánovanou na 12. června do Singapuru nadále připravuje.

Čína Severní Koreu vyzvala, aby summit Kima s Trumpem nerušila.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ