Kim před summitem provedl čistku. Má nové mladé poradce

Zahraničí
21. 2. 2019 14:03
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně před nadcházejícím summitem s americkým prezidentem Donaldem Trumpem provedl na domácí scéně rozsáhlé politické čistky. Ostřílení diplomaté, kteří pracovali pro režim od dob Kimova otce a dědečka, byli nahrazeni novými, mladými poradci, jež si Kim vybral na základě ideologie a věrnosti. Změněn byl i tým severokorejských jaderných vyjednávačů.

Podle analytiků je jedním z důvodů změn na vysokých postech v KLDR zběhnutí několika severokorejských diplomatů v nedávné době. V roce 2016 uprchl i se svou rodinou do Jižní Koreje zástupce velvyslance KLDR v Británii Tche Jong-ho a loni v listopadu zmizel také severokorejský zastupující velvyslanec v Itálii Čo Song-ki. Ten podle jihokorejské rozvědky požádal společně s manželkou o azyl ve třetí zemi, zřejmě ve Spojených státech.

Nejvýznamnější změnou ve vysokých funkcích je sesazení někdejší náměstkyně severokorejského ministra zahraničí Čche Son-hui, která byla hlavní vyjednávačkou KLDR v jaderných rozhovorech před první schůzkou Kima a Trumpa v červnu v Singapuru. Před druhým summitem, který se uskuteční 27.-28. února ve vietnamské metropoli Hanoji, byla Čche nahrazena bývalým severokorejským velvyslancem ve Španělsku Kim Hjok-čcholem.

Čtyřicátník Kim Hjok-čchol nyní hlavním partnerem zvláštního amerického zmocněnce pro Severní Koreu Stephena Bieguna při přípravě summitu.

"Řada diplomatů byla zavržena kvůli vnitropolitickým sporům a pochybnostem o jejich ideologické věrnosti vzhledem k jejich zkušenostem z bohatších, kapitalistických zemí," řekl agentuře Reuters nejmenovaný jihokorejský představitel. "Kim Hjok-čchol je rovněž kariérní diplomat, očividně ale prošel testem věrnosti a stal se klíčovým mužem v jednáních," dodal týž zdroj.

Další náměstek severokorejského ministra zahraničí, který byl pověřen řízením styků se Spojenými státy, Han Song-rjol byl údajně zbaven funkce na základě obvinění ze špionáže a korupce. Jeden z nejrespektovanějších severokorejských diplomatů působících v USA Han je podle zpravodajského serveru NK News už od minulého února nezvěstný a není vyloučeno, že byl popraven.

Jiná zpráva, zveřejněná v jihokorejském listu Čoson ilbo, s odvoláním na představitele jihokorejského ministerstva pro sjednocení tvrdí, že Han byl poslán do jednoho z nechvalně proslulých severokorejských pracovních táborů.

Změny na místech nejbližších Kimových poradců se zdají být součástí rozsáhlejší čistky, která postihla v poslední době příslušníky severokorejské elity. Podle jihokorejské expertní skupiny North Korea Strategy Center se obětí Kimových čistek stalo 50 až 70 lidí, z nichž někteří byli zbaveni majetku, uvězněni či dokonce popraveni.

Tažení se podle jihokorejských expertů zaměřilo na osoby nesouhlasící s diplomatickou politikou, kterou Kim uplatňuje vůči USA a Jižní Koreji, a jeho cílem bylo umlčení kritiky. V KLDR byly ale tyto kroky prezentovány jako protikorupční kampaň.

Severokorejský uprchlík a někdejší diplomat v Londýně Tche Jong-ho v úterý na tiskové konferenci v Soulu spekuloval, že Kim změnil vyjednávací tým s cílem přimět Trumpa, aby jednal přímo s ním a nespoléhal se na vysoké poradce.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/AP/Evan Vucci

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ