Kim <span>se chce usmiřovat</span> a sejít se s hlavou Jižní Koreje

Zahraničí
24. 8. 2009 07:50
Pohřeb exprezidenta Kim Te-džunga. I Severokorejci přijeli vzdát úctu.
Pohřeb exprezidenta Kim Te-džunga. I Severokorejci přijeli vzdát úctu.

I někteří lidé v Jižní Koreji chtějí konec sankcí. Ale je jich málo.Severokorejský vůdce Kim Čong-il dal na srozuměnou, že se chce sejít s jihokorejským prezidentem I Mjobg-bakem. I přes nedávné napětí kolem raketových zkoušek jde zatím o poslední znamení uvolňování napětí mezi oběma zeměmi Korejského poloostrova.

Jihokorejský deník Čoson Ilbo napsal s odvoláním na nejmenovaného vládního činitele, že Kimův vyslanec s návrhem na summit přišel během nedělní schůzky. I mu sdělil, že je setkání nakloněn, pokud bude zahrnovat téma severokorejského jaderného programu.

ČTĚTE TAKÉ: Severní Korea se opět otevírá návštěvníkům z jihu
                       
Šéfka Hyundai jednala s Kim Čong-ilem
                        KLDR znovu hrozí: Zničíme vás jadernými zbraněmi

Úřad jihokorejského prezidenta nicméně tyto zprávy popřel s tím, že severokorejský vyslanec s Im hovořili všeobecně o zlepšování vztahů mezi oběma zeměmi, ovšem o summitu prý nepadlo ani slovo.

Pohřeb exprezidenta Kim Te-džunga. I Severokorejci přijeli vzdát úctu.KLDR v posledních týdnech značně zmírnila svůj postoj vůči jižní Koreji. Propustila například jihokorejského dělníka průmyslového komplexu v Kesongu, který byl od března zadržován kvůli obvinění z pomlouvání komunistického režimu. Rovněž souhlasila s obnovením zastavených společných projektů či s uvolněním restrikcí při přechodu hranic.

Po roce u jednacího stolu

Severokorejský vyslanec, člen ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce Kim Ki-nam, vedl v čele čtyřčlenné delegace v Soulu rozhovory od pátku až do neděle. Především vzdal úctu zesnulému někdejšímu prezidentovi Kim Te-džungovi, jenž se značnou měrou zasloužil o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Šlo o první představitele KLDR, kteří navštívili Jižní Koreu od loňského roku, kdy do čela země nastoupil konzervativec I Mjong-bak. Ten se zavázal k přísnějšímu postupu vůči stalinistickému režimu i k zastavení bezpodmínečné pomoci. Na jeho tvrdý postoj Pchjongjang reagoval zastavením rozhovorů o usmíření i velkých společných projektů.

Jihokorejská raketa Naro-1 by měla vyletět do vesmíru.KLDR se jí obáváPrvní mezikorejský summit se uskutečnil v roce 2000 mezi Kim Čong-ilem a Kim Te-džungem. V roce 2007 se severokorejský vůdce setkal s dalším jihokorejským prezidentem Ro Mu-hjonem.

Obě země jsou od ukončení ozbrojeného konfliktu na Korejském poloostrově v roce 1953 fakticky stále ve válečném stavu, protože tehdy podepsaly pouze dohodu o příměří, nikoliv o míru.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ