KLDR a USA možná došly k částečné dohodě

Zahraničí
9. 2. 2007 10:11
Americký státní tajemník Christopher Hill
Americký státní tajemník Christopher Hill

Americký státní tajemník Christopher HillSeverokorejský vyjednavač Kim Kje-kwan a jeho americký protějšek Christopher Hill se prý v pátek shodli na některých bodech návrhu dohody o jaderném programu KLDR. O údajném pokroku v jednání informoval Kim v rámci druhého dne šestistranných jaderných rozhovorů v Pekingu, jež by v konečné fázi měly vést k odzbrojení Severní Koreje.

Podle Hilla, který svůj postoj označil za "opatrně optimistický", zatím k žádné průlomové dohodě nedošlo, informovaly agentury. Návrh konečné dohody, jejíž obsah nebyl zveřejněn, předložila ve čtvrtek Čína.

"Povedlo se nám dosáhnout dohody v jistých otázkách. Na některá další témata v rámci celkových jednání máme stále různé názory, takže se je pokusíme vyřešit," prohlásil Kim Kje-kwan po schůzce s Hillem.

"Je složité, když se snažíte hovořit o slovech na papíře, o nichž se musíte přesvědčit, že jim stejně rozumí i ten druhý," uvedl Hill. Dodal, že je "opatrně optimistický", nechce ale "říkat hop, dokud nepřeskočí". Je prý už nejvyšší čas, aby se dosáhlo nějaké dohody o počátečních opatřeních směřujících k jadernému odzbrojení KLDR. "Již 18 měsíců jsme se nikam neposunuli, proto nyní dohodu tak urgentně potřebujeme," řekl Hill v narážce na dialog s Pchjongjangem, který se bezvýsledně táhne již více než tři roky.

Jednostránkový návrh konečné dohody, který ve čtvrtek předložila Čína, sice nebyl zveřejněn, podle agentur však vyzývá k zastavení operací na severokorejských jaderných elektrárnách, včetně prací na hlavním nukleárním reaktoru v Jongbjonu do dvou měsíců. Výměnou údajně nabízí nespecifikovanou energetickou pomoc KLDR.

V září 2005 Severní Korea slíbila, že se vzdá svých jaderných ambicí, pokud dostane hospodářskou pomoc a bezpečnostní záruky, tento slib se však nikdy nezačal realizovat. Pchjongjang naopak v říjnu loňského roku uskutečnil svůj první test jaderné zbraně.

Prosincové kolo šestistranných jednání skončilo neúspěchem, když Severní Korea odmítla vůbec mluvit o jaderném odzbrojení a požadovala nejprve zrušení finančních sankcí ze strany USA. Washington sankce odůvodňuje tím, že severokorejská vláda je podle něj zapletena do padělání amerických dolarů a praní špinavých peněz.

Absence jakýchkoli hmatatelných výsledků jednání o ukončení jaderných zbrojních aktivit KLDR vyvolala v poslední době pochybnosti o smyslu pokračování šestistranného dialogu, jehož se kromě KLDR a USA účastní také Jižní Korea, Japonsko, Čína a Rusko.

Autor: ČTK

Foto: AP

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ