Severní Korea kritizuje Spojené státy za to, že během nedávného americko-jihokorejského summitu znovu potvrdily odhodlání poskytnout Jižní Koreji jadernou ochranu. Podle Pchjongjangu to jasně nasvědčuje spiknutí zosnovanému USA s cílem rozpoutat jadernou válku.
Obvinění zaznívá v době, kdy Washington a regionální mocnosti zvažují nový jihokorejský návrh na brzké uspořádání pětistranné schůzky ve snaze pokusit se co nejdříve vybřednout ze slepé uličky, v níž uvízla snaha mezinárodního společenství o řešení problém severokorejského jaderného programu.
V první reakci KLDR na nedávné washingtonské jednání amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho jihokorejského protějšku I Mjong-baka severokorejský vládní týdeník Tongil sinbo napsal, že Obamův slib ohledně zajištění bezpečnosti Jižní Koreje, včetně americké jaderné ochrany, jasně nasvědčují záměru USA zaútočit na Severní Koreu jadernými zbraněmi.
Budou sankce? Bude válka!
"Není vůbec náhodné, že USA dopravily do Jižní Koreje a dalších přilehlých míst četné jaderné zbraně, že denně pořádají různá rozsáhlá cvičení nepřátelská Severní Koreji a že hledají příležitost k invazi," praví se v komentáři otištěném v dnešním vydání týdeníku.
Napětí na Korejském poloostrově se stupňuje od té doby, co Pchjongjang vzdorovitě a vyzývavě provedl 25. května druhý jaderný test. O něco později KLDR prohlásila, že hodlá posílit program vývoje a výroby jaderného arzenálu, a na protest proti odvetným sankcím OSN pohrozila válkou.
Severní Korea označuje svůj jaderný program za odstrašující prostředek proti Spojeným státům, které opakovaně obviňuje z komplotu s cílem svrhnout její komunistický režim. Washington, který má v Jižní Koreji 28 500 vojáků, stále opakuje, že takový úmysl nemá a nemá tam rozmístěny žádné zbraně.
Náznakem prvního testu nových sankcí OSN uvalených na KLDR je čtvrteční oznámení USA, že americká armáda začala sledovat loď plující pod severokorejskou vlajkou a možná ilegálně přepravující zbraně. Podle oficiálních zdrojů plavidlo vyplulo ze severokorejského přístavu ve středu.
Šestistranné rozhovory u ledu
Jihokorejská televizní síť YTN dnes citovala nejmenovaný zdroj jihokorejských výzvědných služeb, podle něhož se má za to, že loď míří do Barmy. Jihokorejské ministerstvo obrany a ministerstvo pro sjednocení nebyly s to informaci potvrdit.
Činitel jihokorejského ministerstva zahraničí v sobotu informoval, že Soul navrhl uspořádat pětistranná jednání za účasti USA, Číny, Ruska a Japonska s cílem nalézt řešení pohrůžek ze strany KLDR.
Spojené státy a Japonsko s účastí souhlasily, zatímco Čína a Rusko zatím neodpověděly, řekl činitel, který si přál zůstat anonymní.
Severní Korea a pětice zemí zahájily v roce 2003 takzvané šestistranné rozhovory ve snaze dohodnut se na ekonomické pomoci a dalších ústupcích pro KLDR výměnou za ukončení jejího jaderného programu. Pchjongjang ale v dubnu oznámil, že z jednání odstupuje v reakci na mezinárodní kritiku jejího testu rakety dlouhého doletu z 5. dubna.
Zmíněný nejmenovaný jihokorejský činitel také řekl, že zbývá určit, kde a kdy se schůzka uskuteční - pokud se vůbec bude konat. Jednou z možností podle něj je uspořádat ji na okraj regionálního bezpečnostního fóra Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) plánovaného na červenec do thajského Pchúketu, jehož se má zúčastnit i KLDR.
Foto: US Air Force, Reuters