Spojené státy by mohly bez ohledu na sankce OSN přijmout ještě další blíže neurčená jednostranná opatření vůči Severní Koreji v souvislosti s jejím nejnovějším jaderným testem. Prohlásil to americký zvláštní vyslanec pro KLDR Sung Kim. Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí označil tlak USA na sankce za směšný. USA podle něj musejí uznat Severní Koreu za jaderně vyzbrojený stát.
"Kromě aktivit Rady bezpečnosti budou USA a Japonsko společně s Korejskou republikou uvažovat o jednostranných či dvoustranných opatřeních a rovněž o možné třístranné spolupráci," uvedl Sung Kim v Tokiu po setkání se zástupci japonské diplomacie. Detaily amerických sankcí budou podle něj ještě doladěny. Chování KLDR je podle vyslance USA "provokativní a nepřijatelné".
Severní Korea provedla před dvěma dny svůj pátý jaderný test, podle expertů dosud nejsilnější. Rada bezpečnosti OSN jadernou zkoušku ostře odsoudila. Zároveň slíbila přípravu zavazující rezoluce k této události. Spojené státy, Francie a Británie, které jsou stálými členy rady s právem veta, daly najevo, že budou prosazovat nové sankce proti severokorejskému režimu.
Mluvčí severokorejského ministra zahraničí, jehož citovala severokorejská agentury KCNA, řekl, že "to, jak Obamova skupina hovoří a usiluje o zavedení sankcí, je velmi směšné". Mluvčí také prohlásil, že USA musejí KLDR začít považovat za jaderně vyzbrojený stát. Prezident Barack "Obama dělá, co může, aby (Severní Koreji) upřel status strategického státu vybaveného jadernými zbraněmi, ale to je stejně směšné jako snažit se dlaní zastínit slunce," citovala mluvčího KCNA.