KLDR odmítá šetření OSN. Kimovi nahrála uprchlíkova lež

Zahraničí
20. 1. 2015 17:05
Sin Tong-hjuk v roce 2005 uprchl z pracovního tábora v KLDR.
Sin Tong-hjuk v roce 2005 uprchl z pracovního tábora v KLDR.

Severokorejská vláda na svých internetových stránkách uvedla, že OSN by měla ukončit své snahy postavit KLDR před mezinárodní trestní soud v Haagu za zločiny proti lidskosti. Stalo se tak poté, co jeden z klíčových svědků vyšetřovací komise OSN, který popsal krutý život v pracovním táboře v KLDR, přiznal, že si některé části svého příběhu vymyslel.

Dvaatřicetiletý Sin Tong-hjuk, jemuž se podařilo uprchnout z pracovního tábora a později literárně popsat svůj osud, v neděli na své facebookové stránce uvedl, že ve vyprávění změnil některé časové a místní údaje. Podle severokorejské vlády Sinovo přiznání dokazuje, že celý jeho popis života v severokorejském vězeňském táboře "sestavili jeho páni".

Podle webové stránky Uriminzokkiri, kterou spravuje severokorejská vláda, musí "být prohlášena za neplatná" vyprávění přeživších z pracovních táborů, která byla zveřejněna jako součást vyšetřování OSN, protože se zakládají na výpovědích takové "lidské spodiny", jako je Sin.

Sin přiznal, že si některé části příběhu vymyslel.Sin získal mezinárodní věhlas díky knize Útěk z Tábora 14, kterou napsal bývalý novinář listu The Washington Post Blain Harden na základě rozhovorů s tímto Severokorejcem. Harden slíbil, že knihu upraví podle nové výpovědi uprchlíka, je ale přesvědčen, že základní příběh, včetně mučení Sina, je pravdivý.

Příběh Severokorejce přitáhl obrovskou pozornost mimo jiné kvůli tomu, že Sin se podle svého původního vyprávění narodil v lágru pro politické vězně a strávil v něm 24 let až do útěku v roce 2005. V nové verzi příběhu Sin nicméně uvádí, že v šesti letech byl s matkou a bratrem přemístěn do tábora s volnějším režimem a méně přísnými bezpečnostními opatřeními. Po jednom z nezdařených útěků byl ale prý opět vrácen do tábora s tvrdším dozorem.

Podle listu The Washington Post také v knize stojí, že byl Sin mučen a pálen za pokus o útěk ve věku 13 let, ve skutečnosti to však bylo o sedm let později. V knize se dále píše, že udal matku a bratra za přípravu útěku, aby pro sebe získal jídlo, a že pak musel přihlížet jejich popravě. Podle listu u popravy ale nebyl.

Severokorejští diplomaté v OSN se nyní snaží Sina zdiskreditovat tím, že rozdávají DVD nazvané Lež a pravda: Kdo je Sin Tong-hjuk. Na nahrávce se objevuje mimo jiné Sinův otec, který syna obviňuje ze lží a prohlašuje, že rodina nikdy nežila "v takzvaném táboře pro politické vězně". Podle Sina ale DVD dokazuje jen to, že jeho otec je stále naživu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Žádný Měsíc nebo Mars. Trump mění vedení NASA a škrtá rozpočet

Zahraničí
10. 7. 2025

Bitva o důvěru: Evropská komise obviněna z netransparentnosti

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ