Vojenský incident
KLDR ostřelovala Jižní Koreu, USA a Rusko útok odsoudily
23.11.2010 08:13 Aktualizováno 23.11. 15:35
Na námořní hranici mezi KLDR a Jižní Koreou dnes vypukla rozsáhlá dělostřelecká přestřelka, která si vyžádala smrt dvou jihokorejských vojáků a zranění dalších osmnácti. Spojené státy a Rusko incident ostře odsoudily a v Rada bezpečnosti zahájila přípravy k mimořádnému zasedání. Čína jako tradiční spojenec KLDR reagovala podstatně mírněji.
Střetnutí vypuklo podle jihokorejských úředních a mediálních zdrojů poté, co KLDR vyzvala svého jižního souseda, aby zastavil probíhající vojenské manévry v citlivé pohraniční oblasti. Jihokorejská strana to však odmítla a Pchjongjang se rozhodl 50 až 200 dělostřeleckými granáty ostřelovat ostrov o asi 1200 až 1500 obyvatelích, na kterém je rozmístěna jihokorejská vojenská posádka. Zasažena byla i řada budov, které začaly hořet, a část civilních obyvatel byla evakuována.
Jihokorejská strana odpověděla asi 80 výstřely. Podle televize YTN jihokorejské armádní velení nařídilo také vojenskému letectvu, aby nad ostrovem podniklo se stíhačkami F-16 kontrolní lety. Jihokorejský prezident I Mjong-bak nicméně po incidentu řekl, že se snaží zabránit tomu, aby incident přerostl ve větší ozbrojený konflikt.
"Navzdory našim opakovaným varováním Jižní Korea odpálila desítky granátů od 13.00 hodin (5.00 SEČ). Okamžitě jsme podnikli mohutnou vojenskou akci," uvedla v krátkém prohlášení severokorejská oficiální agentura KCNA. Nijak přitom neupřesnila, zda jihokorejská palba způsobila KLDR nějaké ztráty či škody. Ty by podle jihokorejských odhadů mohly být vysoké.
"Spojené státy ostře odsuzují tento útok a vyzývají Severní Koreu, aby zastavila bojovou akci," uvedl americký Bílý dům v prohlášení. "Spojené státy se plně zavazují k obraně svého spojence, Korejské republiky, a k udržování regionálního míru a stability," dodává se v komuniké.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který je na návštěvě Běloruska, poukázal na "kolosální nebezpečí" eskalace konfliktu na Korejském poloostrově. Vyzval obě strany k okamžitému ukončení všech vojenských akcí. Nejmenovaný činitel ruského ministerstva zahraničí dodal, že "použití síly na Korejském poloostrově a v mezinárodních vztazích vůbec je naprosto nepřijatelnou cestou".
Incident mezi korejskými státy odsoudili dnes rovněž ministři zahraničních věcí Británie, Německa a Francie a zástupci Evropské komise a NATO. Japonský premiér Naoto Kan vyzval k přípravám pro eventuální protiakci.
Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí musí obě strany učinit "více pro to, aby přispěly k míru". Za nezbytný pak mluvčí na tiskové konferenci označil návrat k šestistranným rozhovorům o severokorejském jaderném programu.
Podle analytiků citovaných agenturou Reuters se KLDR patrně snaží vyvinout opět na USA a Jižní Koreu tlak v rámci nekonečných diplomatických tahanic kolem severokorejského jaderného programu a nyní po zjištění, že Pchjongjang obohacuje uran. Incident ovlivnil obchody na burzách a přivodil pád jihokorejské měny.
Napětí na Korejském poloostrově se prudce zvýšilo už v březnu po útoku na jihokorejskou válečnou loď, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. Mezinárodní vyšetřovací komise dospěla k závěru, že za útokem stála Severní Korea. Ta to popírá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.