Severní Korea dnes předala Číně deklaraci o svém jaderném programu, jak to už dříve několikrát požadovaly světové mocnosti. Ve světě totiž panují obavy, že se Severokorejci snaží vyrobit jaderné zbraně. Bílý dům současně oznámil, že americká vláda nyní učiní kroky k odstranění hlavních sankcí proti KLDR.
Prezident George Bush k tomu dodal, že to neznamená, že by Spojené státy přestaly být vůči komunistickému režimu podezřívavé. Podpořil nicméně vyškrtnutí KLDR ze seznamu států, které podporují terorismus.
"Spojené státy nemají o tomto režimu iluze," řekl George Bush novinářům v Růžové zahradě Bílého domu. Prohlášení o tom, že Spojené státy zruší hlavní obchodní sankce proti Severní Koreji a odstraní ji z amerického seznamu teroristů představuje podle agentury AP významný obrat v politice vůči komunistickému režimu. Ten Bush kdysi označil za součást "osy zla".
Bushův poradce Stephen Hadley nicméně oznámil, že sankce, které Washington zrušil v reakci na předání jaderné deklarace, se týkají pouze dovozu zboží z KLDR do USA. "Stupeň oslabení sankcí je relativně malý. Severní Korea zůstává jednou z nejvíce sankcionovaných zemí," řekl.
Prezident Bush vydal dnes také příslušné osvědčení, aby Severní Korea mohla být vyškrtnuta ze seznamu zemí podporujících terorismus. "Vláda Severní Koreje neposkytla žádnou podporu mezinárodnímu terorismu v předchozích šesti měsících," uvádí se v osvědčení s tím, že Pchjongjang ujistil, že ani v budoucnu nebude podporovat akty mezinárodního terorismu. Proces vymazání KLDR ze seznamu režimů podporujících terorismus potrvá 45 dní.
"Je to první krok. Není to konec procesu. Je to začátek procesu," prohlásil George Bush. Pohrozil také, že sankce vůči KLDR mohou být obnoveny, pokud se země skutečně nevzdá jaderného programu a nenaplní všechny své závazky ze šestistranných rozhovorů s USA, Čínou, Ruskem, Japonskem a Jižní Koreou.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes uvedla, že severokorejská jaderná deklarace není pro USA dostatečná k tomu, aby zvažovaly normalizaci vztahů se stalinistickým státem. Novinářům v Kjótu řekla, že dnešní deklarace je dobrý první krok k tomu, aby se Severní Korea zřekla jaderných zbraní, ale že tento proces musí být dokončen. Podle ní rovněž není vhodná doba k tomu, aby Severní Koreu navštívila.
Dokument dnes předal severokorejský velvyslanec v Číně čínskému vyjednávači v rámci šestistranných jednání, uvádí komuniké čínského ministerstva zahraničí bez dalších podrobností.
Severní Korea také oznámila, že v pátek odstřelí chladicí věž svého hlavního reaktoru v Jongbjonu. Je to gesto, které má dokázat, že Pchjongjang ukončení jaderného programu myslí vážně. Severní Korea rovněž přizvala západní novináře, aby celou událost zaznamenali.
KLDR už loni v únoru v rámci šestistranných jednání slíbila, že do konce roku 2007 zastaví veškeré jaderné aktivity a předá Spojeným státům seznam nukleárních zařízení. Výměnou dostala slib, že obdrží energetickou pomoc v rozsahu téměř milionu tun paliva a že ji Washington vyřadí ze svého seznamu režimů podporujících terorismus.
Pchjongjang nicméně nedokázal předložit jadernou dokumentaci ve stanoveném termínu. Pozdější soupisy, které KLDR nabídla USA v letošním roce, nebyly podle Washingtonu kompletní. Jednání obou stran následně na dlouhou dobu uvízla na mrtvém bodě a jejich oživení přinesla až cesta hlavního amerického vyjednávače Christophera Hilla do Pekingu na počátku června.
KLDR budovala civilní jaderný program ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou od 50. let minulého století. Moskva i Peking však odmítaly podpořit vývoj severokorejské nukleární zbraně. V roce 2003 Pchjongjang odstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a v říjnu 2006 uskutečnil první jadernou zkoušku. Podle expertů explodovala severokorejská zbraň intenzitou 550 až 1000 tun TNT.
Vývoj dění kolem severokorejského jaderného programu:
21. října 1994 - Pchjongjang zmrazil civilní jaderný program v rámci dohody, kterou v Ženevě podepsal s USA výměnou za dodávku dvou lehkovodních jaderných reaktorů k civilním účelům a topné nafty. Program na dodávku reaktorů byl definitivně ukončen 31. května 2006 kvůli neochotě KLDR spolupracovat. 29. ledna 2002 - Americký prezident George Bush označil Severní Koreu spolu s Íránem a Irákem za "osu zla", která se snaží získat zbraně hromadného ničení. 17. října 2002 - Spojené státy oznámily, že KLDR byla pod tlakem důkazů nucena přiznat, že pokračovala řadu let v tajném programu vývoje jaderných zbraní nehledě na dohodu z roku 1994. Následně USA, EU, Jižní Korea a Japonsko schválily zastavení dodávek topné nafty KLDR kvůli porušení dohody z roku 1994. 21. prosince 2002 - KLDR odpečetila jaderný komplex Jongbjon a odpojila monitorovací kamery instalované Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Do konce roku vyhostila inspektory OSN, kteří na základě Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) monitorovali jaderná zařízení. 10. ledna 2003 - Severní Korea odstoupila od NPT. 27.-29. srpna 2003 - První šestistranné rozhovory o jaderném programu KLDR v Pekingu. Skončily bez zásadní dohody. 10. února 2005 - Pchjongjang oficiálně oznámil, že má jaderné zbraně, a to na sebeobranu proti snaze USA izolovat KLDR. 19. září 2005 - KLDR na šestistranných jednáních v Pekingu slíbila, že se vzdá programů vývoje jaderných zbraní a znovu přistoupí k NPT výměnou za právo na mírové využívání jaderné energie, dodávky ropy a elektřiny a bezpečnostní záruky. Vzápětí KLDR odmítla závazky dodržet. 5. července 2006 - Severní Korea provedla zkoušku několika raket, včetně obávané mezikontinentální střely Tepodong-2. 9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby. RB OSN schválila rezoluci obsahující sankce vůči KLDR, která to označila za vyhlášení války. Japonsko později oznámilo, že test byl neúspěšný. 13. února 2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou: KLDR souhlasila s uzavřením komplexu v Jongbjonu a vstupem inspektorů jako prvními kroky k odzbrojení. Na oplátku měla dostat od Jižní Koreje, Číny, USA a Ruska 50 000 tun těžkého topného oleje nebo hospodářskou, potravinovou či jinou humanitární pomoc v odpovídající hodnotě. 14. července 2007 - KLDR uzavřela hlavní jaderný komplex v Jongbjonu. Inspektoři MAAE to potvrdili o dva dny později. 31. prosince 2007 - KLDR podle USA nepředložila soupis všech svých jaderných aktivit, jak se k tomu zavázala při šestistranných rozhovorech. 26. června 2008 - Severní Korea předala Číně deklaraci o svém jaderném programu. |
Foto: AP