Jaderný program
KLDR v jaderném komplexu Jongbjon obohacuje uran
21.11.2010 18:35
Severní Korea má ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu dva tisíce centrifug na obohacování uranu. Na vlastní oči je viděl americký jaderný expert Siegfried Hecker, kterému činitelé KLDR řekli, že už jsou v provozu. Podle informací agentury Reuters americký expertní tým, jenž KLDR navštívil, nemůže potvrdit, že Severní Korea odstředivky provozuje.
Informace sdělené vědci ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii by mohly podporovat domněnku, že se Pchjongjang snaží získat další zdroj štěpného materiálu pro výrobu jaderné bomby. Šéf sboru náčelníků štábů USA admirál Mike Mullen svědectví Heckera považuje za další důkaz "nepřátelského chování" KLDR.
"Z mého pohledu pokračuje Severní Korea cestou, která je destabilizující pro region. (Heckerovo svědectví) potvrzuje obavy, které jsme měli léta o tom, že obohacují uran - což obvykle popírají," řekl Mullen televizi CNN. Severokorejské úřady podle Reuters vzaly Heckera na prohlídku zařízení v jaderném komplexu v Jongbjonu, ale není jasné, proč mu centrifugy ukazovaly. Pravděpodobně jde o odstředivky typu P-2, které ve svém jaderném programu používá Pákistán.
Severokorejští činitelé prý tvrdili, že zařízení vyrábí uran obohacený na 3,5 procenta, což je úroveň nezbytná pro využití v jaderných elektrárnách. O tom, že zařízení je primárně určeno na výrobu paliva pro civilní jaderné elektrárny, je přesvědčen i Hecker, který byl podle jednoho ze zdrojů "v úžasu" nad tím, jak moderní a sofistikované zařízení na obohacování uranu Severokorejci mají.
Americký expertní tým nemůže potvrdit, že KLDR centrifugy provozuje. "Ale (americkému týmu) se to určitě jevilo jako funkční zařízení," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj obeznámený se situací. Ten také vyslovil domněnku, že severokorejský jaderný program znovu nabral na obrátkách. "A pravděpodobně to nabralo směr, o němž jsme doufali..., že nenastane a jemuž jsme se snažili předejít," dodal zdroj.
Pro energii nebo pro hlavice?
Washington už delší dobu tuší, že Pchjongjang program obohacování uranu má, ale jeho zjevná pokročilost by mohla zažehnout novou debatu o tom, jak dále přistupovat k nepředvídatelnému vedení stalinistické země a zda vůbec má smysl obnovovat rozhovory zacílené na ukončení severokorejských jaderných ambicí.
Zmocněnec amerického prezidenta pro Severní Koreu Stephen Bosworth mezitím podle Reuters odcestoval do Jižní Koreje, Japonska a Číny kvůli konzultacím o severokorejských záležitostech. Severní Korea tvrdí, že má zájem se vrátit k zablokovaným rozhovorům o svém odzbrojení výměnou za potravinovou pomoc, ale Soul i Washington nepokládají její sliby ohledně své denuklearizace za upřímné.
Washingtonský Vědecký ústav mezinárodní bezpečnosti tento týden potvrdil, že KLDR buduje v jaderném středisku v Jongbjonu nový experimentální lehkovodní jaderný reaktor. Pracovníci ústavu to zjistili z analýzy satelitních snímků.
Americká Ústřední zpravodajská služba letos v březnu ve zprávě pro Kongres uvedla, že Pchjongjang skutečně disponuje možností vyrábět jaderné hlavice s náloží o síle několika kilotun. Svůj odhad CIA založila na analýze jaderného testu, který Severní Korea provedla loni v květnu. Pchjongjang v posledních letech provedl dva jaderné pokusy. To, že by vlastnil funkční jaderné zbraně, však zatím neprokázal.
KLDR odpálila první jadernou nálož už v říjnu 2006 a o dva roky později oznámila, že má k dispozici přes třicet kilogramů plutonia vhodného pro výrobu atomové pumy. Takové množství podle expertů stačí k výrobě až osmi jaderných hlavic. Asijský tisk v posledních dnech spekuloval o tom, že Severní Korea připravuje svůj třetí pokusný jaderný výbuch.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.