Kritika
Komisař OSN vyzval k podání násilností vůči Rohingům k soudu
09.03.2018 12:26
Komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes vyzval Valné shromáždění OSN k postoupení údajných zvěrstev páchaných na muslimské menšině Rohingů v Barmě k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).
Komisař rovněž vyzval barmskou vládu, aby umožnila pozorovatelům v Arakanském státě na severu Barmy vyšetřit údajné "akty genocidy" vůči muslimské menšině. Nezvykle ostře se Zajd vyjádřil také o kontroverzním filipínském prezidentovi Rodrigovi Dutertem, který by se podle něj měl nechat vyšetřit u psychiatra.
"Tvrdíme, že existuje silné podezření, že se tam odehrávají akty genocidy. Potvrdit to ale může pouze soud," řekl Zajd na tiskové konferenci v Ženevě.
Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. Poté co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700 tisíc Rohingů.
Komisař OSN se ostře vyjádřil také o filipínském prezidentovi kvůli jeho slovním výpadům vůči bojovníkům za lidská práva. Už ve čtvrtek přitom poukázal na Duterteho urážlivá vyjádření ve filipínském tisku vůči zvláštní zpravodajce OSN Agnes Callamardové, jíž mimo jiné vyhrožoval, že jí nafackuje.
"Tyto útoky nemohou zůstat bez odpovědi, Rada pro lidská práva OSN k tomu musí zaujmout stanovisko," komentoval Zajd skutečnost, že Duterteho vláda označuje za teroristy vyšetřovatele OSN či některé bývalé katolické kněze. "Potřeboval by se podrobit nějakému druhu psychiatrického vyšetření. Tento způsob vyjadřování je nepřijatelný," řekl Zajd.
OSN často kritizuje zejména Duterteho kontroverzní protidrogovou kampaň. Od voleb v roce 2016 policie zabila kolem 4100 údajných překupníků a uživatelů drog. Aktivisté za lidská práva se však domnívají, že skutečný počet mrtvých je více než trojnásobný.
ICC je první stálý nezávislý mezinárodní trestní tribunál a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů po celém světě. Pravomoci ICC doposud neuznává celá řada států, mezi nimi například Rusko, Čína nebo i Spojené státy, a v únoru také Duterte pohrozil, že jeho země od zakládající smlouvy ICC odstoupí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.