Komise kritizuje vedení Izraele za válku s Hizballáhem

Zahraničí
30. 4. 2007 18:02
bez popisku 8613
bez popisku 8613

Izraelská vládní vyšetřovací komise v pondělí zveřejnila dlouho očekávanou zprávu, v níž ostře kritizovala vedení země za "vážná selhání" při řešení konfliktu Izraele s libanonským šíitským hnutím Hizballáh loni v létě. Největší díl viny svaluje na premiéra Ehuda Olmerta, ministra obrany Amira Perece a tehdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Dana Haluce. Předsedu vlády ani ministra obrany ale nevyzývá k rezignaci. Olmert v první reakci na zprávu slíbil, že "všechny zmíněné chyby budou napraveny".

Zpráva uzavírá šestiměsíční vyšetřování okolností a průběhu války, kterou většina izraelské veřejnosti vnímá jako neúspěšnou. Konflikt vypukl loni v červenci poté, co povstalci Hizballáhu při přeshraničním vpádu unesli dva izraelské vojáky a další tři zabili. Za 34 dní bojů se Izraeli nepodařilo vymoci si návrat svých vojáků, zničit hnutí Hizballáh ani zabránit této skupině v odpalování tisíců raket na izraelské území.

Olmert podle zprávy jednal ukvapeně a neměl pro válečnou kampaň dobře propracovaný plán. Jeho deklarované cíle - osvobodit oba izraelské vojáky a rozdrtit Hizballáh - byly "přehnaně ambiciózní a nedosažitelné", konstatuje se dále v textu, který viní premiéra také z toho, že záležitost nekonzultoval s experty mimo izraelské ozbrojené složky.

U Perece, který do úřadu nastoupil necelé dva měsíce před vypuknutím konfliktu, dokument poukazuje na nezkušenost a malou obeznámenost s armádou. Haluc, který na svou funkci rezignoval v lednu, zase prý "jednal impulzivně" a mylně usuzoval, že armáda je na válku připravena.

"Tato rozhodnutí a způsob, jakým byla přijata, byly poznamenány těmi nejvážnějšími chybami. Odpovědnost za tyto chyby dáváme premiérovi, ministrovi obrany a bývalému náčelníkovi generálního štábu," podotkl někdejší soudce izraelského nejvyššího soudu Eljahu Winograd, který stál v čele vyšetřovací komise.

Zpráva komise se zabývá především prvními šesti dny války, kdy Izrael prováděl mohutné nálety na libanonské území, zatímco Hizballáh pálil na území Izraele své rakety. Dokument rovněž rozebírá předchozích šest let - od stažení Izraele z jižního Libanonu v roce 2000 do zahájení války proti Hizballáhu loni v červenci. Zveřejnění závěrečné zprávy komise, která bude pojednávat o celé válce, se čeká letos v létě.

Ačkoli Olmertova popularita v důsledku války a série skandálů, týkajících se jeho vlády, rapidně klesla, premiér s největší pravděpodobností zůstane v úřadu. Tajemník vlády Jisrael Maimon v pondělí sdělil, že Olmert nehodlá v souvislosti s válečným vyšetřováním podat demisi.

Vyjádření vyšetřovací komise však patrně dále popožene veřejnost proti premiérovi, soudí agentura Reuters. Na čtvrtek je do Tel Avivu již chystána první demonstrace s požadavkem rezignace premiéra.

"Zprávu prostudujeme a zajistíme, aby při jakýchkoli budoucích scénářích v Izraeli byly chyby, na něž poukazujete, napraveny," řekl Olmert v reakci na zprávu, o níž bude ještě dnes jednat s ministry své strany Vpřed.

Spojené státy po zveřejnění zprávy, kterou vypracovala pětičlenná komise složená ze dvou právníků, dvou bývalých generálů a jednoho politologa, zdůraznily, že Olmert je klíčovou postavou izraelsko-palestinského mírového procesu.

Zahájení mohutné vojenské ofenzivy proti Hizballáhu nařídil Olmert loni 12. července s hlavním cílem osvobodit dva unesené izraelské vojáky. Konflikt skončil po 34 dnech příměřím dojednaným za pomoci OSN. Izraelské síly způsobily bojovníkům Hizballáhu významné škody, vytlačily je z jejich základen v jižním Libanonu a nárazníkové pásmo na libanonsko-izraelských hranicích převzaly pod kontrolu posílené stabilizační síly OSN.

Hizballáh ovšem vypálil v průběhu konfliktu na severní Izrael kolem 4000 raket. Jeho ostřelování, které izraelské síly nedokázaly zastavit, zahnalo milion Izraelců na mnoho dnů do krytů a další tisíce obyvatel příhraničních měst musely být evakuovány do vnitrozemí. Během války přišlo o život 158 Izraelců, z toho 117 vojáků a 41 civilistů. V Libanonu bylo zabito kolem 1200 lidí, z toho odhadem 270 bojovníků Hizballáhu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ