Sedmnáct bývalých vysokých činitelů a konzervativních marxistických vědců napsalo ojedinělý otevřený dopis Komunistické straně Číny. V dopise obviňují vedení z toho, že zavleklo zemi na špatnou cestu, z poklonkování cizincům, zrady dělnické revoluce a ohrožování sociální stability.
„Jdeme nešťastnou cestou a celá země je v choulostivé situaci,“ stojí v dopise, který je podle Los Angeles Times k nahlédnutí na stránce www.maoflag.net.
Situace okolo dopisu je zajímavá především tím, jak byl načasován a jak důležití jsou jeho signatáři. Na podzim se totiž koná partajní sjezd, který jednou za pět let stanoví hlavní stranické linie.
Odesílatelé dopisu nejsou z řad disentu, ale sami komunisté: exministři, bývalý velvyslanec v Rusku, vědci z prestižních univerzit nebo bývalí důstojníci lidové armády.
Nesnaží se o uvolnění politického prostředí. Naopak volají po utužení státního dohledu nad ekonomikou a společností, která se povážlivě nachýlila ke kapitalismu.
„Je to pravděpodobně poprvé, co se tolik vysoko postavených lidí vyjádřilo takovým způsobem,“ řekl listu LA Times Che Chu-šeng, profesor stranické historie na Lidové univerzitě. „Ústřední výbor z takového chování určitě šťastný nebude.“
Podle signatářů dopisu by se měl zrušit zákon, který umožňuje soukromé vlastnictví, vstup podnikatelů do komunistické strany a ostře omezit zahraniční investice, skončit s privatizací a obnovit marxistické kampaně a výuku marxismu.
Oproti tomu se vláda snaží o liberalizaci trhu a služeb. Pokud bude Čína pokračovat v tomto směru, bude mít brzy „svého Borise Jelcina a přijde zánik strany a země,“ píše se v dopise, který se objevil minulý týden.
Dva týdny předtím pronesl prezident a předseda partaje Chu Ťin-tchao klíčový projev o stavu země, aby umlčel kritiky. „Ukazuje se, že nesouhlas straníků s reformami je možná daleko větší. Dopis bude příčinou tlaku na vedení a může mít negativní vliv na správnost jejich rozhodování,“ řekl Wang Jou-kchaj, profesor na Národní správní škole.
Chu bude čelit tlaku jak konzervativního stranického křídla, tak liberálů, kteří chtějí otevřenější politický systém. Odpůrci reformátora Tenga Siao-pchinga ještě pozice zcela nevyklidili (viz seriál a Tengových reformách v TÝDNU 7-12/07).
FOTO: mismao.net