Filipínská vláda podepsala mírovou dohodu s hlavní muslimskou povstaleckou skupinou. Může tím skončit konflikt, který sužoval Filipíny 45 let a o život připravil na 120 tisíc lidí. Povstalci z Fronty islámského osvobození Morů (MILF) díky dohodě získají na jižním ostrově Mindanao rozsáhlou autonomní oblast. Na ostrově ale působí mnoho dalších organizací, které s dohodou nesouhlasí a hrozí dalším bojem.
Úmluva předpokládá rozpuštění povstalců, jejich odzbrojení a obnovu zničených vesnic. Výměnou za to jim vláda ponechá více pravomocí v ekonomických a kulturních oblastech.
Podpisu dohody byl přítomen prezident Benigno Aquino a také vůdci MILF. Tato radikální islámská fundamentalistická organizace tradičně požadovala islámský stát pro národ Morů (Bagsamoro) na ostrově Mindanao. Její vůdce Murad Ebrahim dohodu označil za vyvrcholení boje své organizace.
Dohoda je také úspěchem Aquina, který má před sebou ještě zhruba polovinu svého šestiletého mandátu. Přítomným diplomatům, politikům a právníkům řekl, že nedopustí, aby byl mír znovu porušen.
"Vyměňme náboje za zrající ovoce, cynismus za naději, dějiny žalu za budoucnost prosperity, souladu a míru," řekl. Příštím krokem podle něj musí být vytvoření základního zákona pro území Morů.
Obě komory parlamentu mají ještě letos přijmout zákon o nové entitě, která by měla zabírat desetinu filipínského území.
Do roku 2015 by na daném území měla vzniknout místní samospráva, která bude pracovat jako přechodná vláda. V roce 2016 by se pak měly konat volby. Autonomie má mít vlastní policii a parlament a také pravomoc vybírat daně. Za obranu bude odpovědná centrální vláda.
Ebrahim přizval k připojení k dohodě další islámské skupiny, zejména Frontu národního osvobození Morů (MNLF). Tato někdejší nejdůraznější separatistická skupina s podmínkami dohody nesouhlasí stejně jako další menší skupiny, z nichž mnohé spolupracují s al-Kajdou.
Vláda s MILF vyjednávala od roku 1997. Jedna mírová dohoda byla uzavřena už v roce 2001, ale byla pak mnohokrát porušena. Předpokládala okamžité příměří a politické řešení konfliktu stejně jako odchod vládních vojáků i ozbrojenců MILF z jihu Filipín. Na Mindanau působí ale kromě MILF další povstalecké skupiny a mnohé z nich hrozí dalším bojem.