Konec pracovních táborů a politiky jednoho dítěte v Číně

Zahraničí
15. 11. 2013 19:15
Budeš mít sestřičku. A nedostaneme za to pokutu.
Budeš mít sestřičku. A nedostaneme za to pokutu.

Čína chce uvolnit politiku jednoho dítěte a zrušit pracovní tábory a spolu s nimi celý systém "převýchovy prací", který umožňuje odsuzování nepohodlných lidí bez soudního procesu. Vyplývá to z reforem schválených během plenárního zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny, které skončilo v úterý. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína.

Komunistické vedení jednalo čtyři dny za zavřenými dveřmi a o výsledcích měla dosud veřejnost jen kusé a obecné informace. Teprve nyní státní média zveřejnila podrobnější dokument, který hovoří o dalekosáhlých reformách v ekonomické, sociální a politické oblasti.

Čína se mění.Peking se například chystá uvolnit kontroverzní a dlouhá desetiletí prosazovanou politiku jednoho dítěte, která zákonem zapovídá většině obyvatel zplození více než jednoho potomka.

Dvě děti si za současných pravidel mohou pořídit jen obyvatelé venkova v případě, že prvorozeným potomkem je dívka, příslušníci etnických menšin a páry, kde jsou oba rodiče jedináčky.

Nově by mohli čtyřčlennou rodinu založit i rodiče, kde je jedináčkem pouze jeden z nich.

Politiku jednoho dítěte Čína zavedla koncem 70. let, aby utlumila rychlý růst populace.

Její striktní prosazování vedlo podle ochránců lidských práv třeba k nuceným potratům a kvůli preferenci mužských potomků nyní země čelí i demografické nerovnováze. Podle odhadu bude do konce dekády v Číně 24 milionů "přebytečných" mužů, kteří nebudou mít šanci najít si ženu.

Čínské úřady rovněž hodlají omezit seznam trestných činů, za něž hrozí trest smrti. Definitivně skončit by měly i pracovní tábory, jeden z nejkritizovanějších symbolů čínského autoritativního režimu. Zatím se však neví, v jakém časovém horizontu se budou rušit.

Systém nápravných zařízení zavedl v 50. letech minulého století režim čínského vůdce Mao Ce-tunga, který se nechal inspirovat sovětskými gulagy - místy, kde "kontrarevolucionáři" a "třídní nepřátelé" mohli být drženi bez soudu.

Čínské pracovní tábory. Na snímku drogoví delikventi."Nápravou" prostřednictvím tvrdé práce a marxistické doktríny prošly zřejmě až desítky milionů Číňanů.

Miliony lidí během věznění zemřely, buď z přepracování, kvůli tvrdým podmínkám, anebo tito lidé spáchali sebevraždu, než byl systém v 70. letech "přehodnocen" a tehdejší čínský vůdce Teng Siao-pching nechal propustit osoby zadržované na základě politických a náboženských obvinění.

Podle posledních dostupných údajů ministerstva spravedlnosti bylo ke konci roku 2008 v 350 pracovních převýchovných táborech zadržováno 160 tisíc lidí. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale jejich počet může být až 190 tisíc.

V současnosti tento systém dává policii pravomoc poslat do táborů obviněné provinilce až na čtyři roky bez soudního slyšení. Zadržováni bývají lidé od různých drobných zlodějíčků a prostitutek až po narkomany.

V pracovním táboře u Pekingu sledují sportovní přenos.Komunistická strana dosud mluvila o chystaných změnách jen vágně a uvedla například, že rozhodující roli v čínské ekonomice by měl hrát v budoucnu volný trh.

V prohlášení si strana kladla za cíl dosáhnout "rozhodujících výsledků" do roku 2020.

Nyní vedení komunistické strany doplnilo, že se bude snažit o větší otevření bankovního sektoru nebo o investice ve spolupráci státního a privátního sektoru.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Další čtení

Polsko vyhostilo 41 Gruzínců při největší letošní deportaci

Zahraničí
14. 5. 2025

Putin se jednání s Ukrajinou v Istanbulu nezúčastní, delegaci povede Medinskij

Zahraničí
14. 5. 2025

RFE/RL: Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Zahraničí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ