Konflikt mezi Indií a Pákistánem ničí přírodu v Himálaji

Zahraničí
13. 4. 2012 06:33
Konflikt mezi Indií a Pákistánem ničí přírodu v Himaláji (ilustrační foto).
Konflikt mezi Indií a Pákistánem ničí přírodu v Himaláji (ilustrační foto).

Rozmístění tisíců indických a pákistánských vojáků pod vrcholy Himálaje nemá za důsledek jen oběti na životech, ale také znečišťuje přírodu a pomalu ničí důležité ekosystémy. Ledovec Siačen, kolem kterého mají vojska obou zemí v konfliktní oblasti Kašmíru základny, se podle pákistánských expertů za 35 let zmenšil o deset kilometrů a dosahuje nyní délky jen přes 75 kilometrů.

Siačen patří po ledovcích na severním a jižním pólu k největším na světě. Podle Fajsala Nadjíma Gurčáního z institutu pro politiku udržitelného rozvoje v Pákistánu má více než polovinu jeho úbytku na svědomí přítomnost vojáků. Podle dalšího pákistánského odborníka od roku 1984 roztálo dokonce 30 procent ledovce, okolní ledovce se však zároveň roztáhly.

Většinu mrtvých vojáků mají na svědomí extrémní podmínky velehor. Pod lavinou 7. dubna zahynulo 127 pákistánských vojáků a 11 civilistů.O oblast Kašmíru vedou Indie a Pákistán spor už od roku 1947, kdy získala Indie nezávislost na Británii. Obě země mají trvale své vojenské jednotky i vysoko v horách, a to už od roku 1984. Místo je považováno za nejvýše položené bojiště světa.

Od roku 1984 si konflikt vyžádal asi 8000 obětí. V bojích prý ale padlo jen několik desítek vojáků. Většinu jich mají na svědomí extrémní podmínky velehor, mráz až minus 60 stupňů Celsia, nedostatek kyslíku, srdeční potíže, sesuvy půdy nebo laviny, z nichž ta ze 7. dubna si vyžádala životy 127 pákistánských vojáků a 11 civilistů.

Na hromadící se odpadky upozornil již v roce 2005 americký klimatolog Neal Kemkar. Podle jím citovaných údajů jen na indické straně lidé do strží ročně vyhodí přes 900 kilogramů odpadků. V odpadu po vojácích podle něj 40 procent tvoří kovy a plasty, které pak do ledu uvolňují jedovaté látky jako kadmium nebo chrom. Odpadky nakonec končí v řece Indu a znečišťují vodu, na které závisejí miliony Indů a Pákistánců. Odpadky by podle Kemkarovy zprávy mohly dokonce ohrozit populaci medvědů a levhartů sněžných.

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Izraelská armáda přiznala civilní oběti střelby u humanitárních center v Gaze

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ