Korea našla místo pro americké rakety. Kimova říše hrozí likvidací

Zahraničí
13. 7. 2016 09:05
Korejská vlajka.
Korejská vlajka.

Tým jihokorejských a amerických vojenských činitelů vybral okrsek Songdžu na jihovýchodě země pro umístění amerického protiraketového štítu THAAD, uvedla oficiálně informovala Jižní Korea. Potvrdila tak předchozí spekulace, které se objevovaly v médiích a uváděly právě tuto oblast jako místo, kde bude vyspělý protiraketový systém instalován, napsala agentura Reuters. Plán vyvolal nejen rozhořčení KLDR, ale také Číny a některých místních obyvatel.

Štít, který má uveden do provozu do konce roku 2017, by měl zajistit obranu proti severokorejským raketovým a jaderným hrozbám. Umístění v Songdžu umožní poskytnout ochranu až dvěma třetinám jihokorejské populace, a také jaderným elektrárnám a ropným zásobníkům, upřesnilo jihokorejské ministerstvo obrany.

Severokorejská armáda už v pondělí pohrozila, že na záměr Washingtonu a Soulu rozmístit na Korejském poloostrově protiraketový štít THAAD bude reagovat. "Neochvějnou vůlí naší armády je provést nemilosrdný odvetný úder a proměnit (Jižní Koreu) v moře plamenů a hromadu popela, jakmile dostaneme příkaz jej uskutečnit," uvedla mimo jiné severokorejská armáda v prohlášení, které přinesla oficiální tisková agentura KCNA.

S instalací amerického štítu na Korejském poloostrově nesouhlasí ani Rusko a také Čína, která se obává, že radarový systém bude sledovat i její vojenské aktivity. "Čína rozhodně podnikne nutné kroky k ochraně svých zájmů," prohlásil dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Jihokorejská média uvedla, že umístění štítu v Songdžu umožní ochranu amerických vojenských zařízení v Jižní Koreji, kde mají USA asi 28.000 vojáků. Současně bude ale umístěním štítu v Songdžu omezen dosah radaru do Číny, dodala média.

Podle jihokorejských úřadů byla lokalita pro štít vybrána tak, aby mělo zařízení minimální dopad na obyvatele a životní prostředí. Mnozí obyvatelé Songdžu jsou ale plánem rozhořčeni, obávají se potenciálních zdravotních rizik a tisíce jich vyšly dnes protestovat do ulic s požadavkem na zrušení záměru. Skupina asi 200 demonstrantů dorazila před ministerstvo obrany v Soulu, aby vyjádřila svou nespokojenost.

Šéf místní vlády v Songdžu podle jihokorejských médií již v úterý zahájil protestní hladovku. Dnes podle agentury AP napsal vlastní krví protestní dopis, který adresoval ministerstvu obrany.

Songdžu je město s 45.000 obyvateli, z nichž řada se živí pěstováním žlutých melounů. Farmáři se obávají, že radar poškodí pověst jejich úrody. Další lidé mají strach z účinku elektromagnetických vln, přestože armáda tvrdí, že štít je zcela bezpečný, pokud od něj budou lidé vzdáleni na 100 metrů. To by mělo být zajištěno vzhledem k tomu, že ministerstvo obrany plánuje umístit protiraketový štít na horu u města Songdžu, kde se v současnosti nachází dělostřelecká jednotka jihokorejské vzdušné obrany.

Systém THAAD ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle.

Severokorejský režim často hrozí útoky na zájmy Spojených států a svého jižního souseda v Asii a v Tichomoří. KLDR letos podnikla čtvrtý jaderný test a odpálila raketu dlouhého doletu, což vyústilo v nové, přísnější sankce Rady bezpečnosti OSN proti komunistické Severní Koreji. Následovala též série bilaterálních sankcí vůči KLDR.

Foto: ČTK/AP/Ahn Young-joon

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ