Rodiny z Jižní a Severní Koreje rozdělené v 50. letech minulého století válečným konfliktem se budou zřejmě moci opět setkávat. Na uvolnění napjatých vztahů se v pátek dohodli zástupci obou zemí. V severokorejském Pchjongjangu jednali i o poskytnutí humanitární pomoci KLDR.
Výsledkem snížení napětí mezi oběma Korejemi je nová dohoda o setkávání rozdělených rodin. Jejich členové by se měli již 27. března kontaktovat pomocí videokonference, další kolo přímých setkání se pak uskuteční počátkem května.
Setkávání rodin ze Severní a Jižní Koreje loni v červenci zastavil Pchjongjang. Svůj krok vysvětlil neochotou Soulu jednat o poskytnutí humanitární pomoci.
Setkání členů rodin se pořádá od summitu z roku 2000, kdy se poprvé sešli nejvyšší představitelé obou zemí a jednali o cestě k míru a usmíření. Obě země jsou fakticky stále ve válečném stavu, protože po skončení války v roce 1953 byla mezi nimi podepsána pouze dohoda o příměří. Po válce zůstaly rozděleny miliony rodin. Setkání bylo umožněno už více než 16 000 Korejcům. Další se spolu mohli kontaktovat prostřednictvím videospojení.
Humanitární pomoc až po uzavření reaktoru
Soul rovněž slíbil plně obnovit dodávky humanitární pomoci Pchjongjangu, ale až poté, co KLDR uzavře svůj hlavní jaderný reaktor v Jongbjonu.
"Plánujeme v zásadě obnovit projekty spolupráce v humanitární oblasti," uvádí se ve společném prohlášení, které bylo vydáno na závěr čtyřdenních mezikorejských rozhovorů v Pchjongjangu.
V minulých letech dodávala Jižní Korea svému severnímu sousedovi ročně 500.000 tun rýže a 350.000 tun hnojiv. "Dodáme (KLDR) rýži a hnojivo. Objem pomoci bude podobný jako v předešlých letech. Budeme ale postupovat po etapách," řekl po jednání novinářům jihokorejský ministr pro sjednocení I Če-čong. Konkrétně by se podle něj mělo jednat o 400.000 tun rýže a 300.000 tun hnojiva.
Schůzka o obnově hospodářské spolupráce by se měla uskutečnit krátce po 14. dubnu, tedy po skončení šedesátidenní lhůty, kterou Pchjongjang dostal na únorových šestistranných rozhovorech o jeho jaderném programu na to, aby uzavřel reaktor v Jongbjonu, zapečetil ho a umožnil jeho kontrolu inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou spolupráci (MAAE).
Generální ředitel MAAE Muhammad Baradej uskuteční podle nových informací od 13. března návštěvu KLDR s cílem uhladit vztahy mezi komunistickým státem a mezinárodním společenstvím. Baradej již před týdnem oznámil, že přijal pozvání Pchjongjangu, který s ním chce jednat o zmrazení aktivit v severokorejských jaderných zařízeních. KLDR chce také obnovit své pozastavené členství v MAAE.
Jihokorejský ministr pro sjednocení nicméně připustil, že jeho země by mohla dodat na žádost Severní Koreje svému sousedovi hnojivo ještě před schůzkou o hospodářské spolupráci tak, aby KLDR mohla toto hnojivo použít pro jarní osev. "Jaro přichází letos brzy. Domnívám se, že by mohl být časový program trochu posunut," podotkl.
Severní Korea na schůzce zopakovala slib postupně ukončit svůj jaderný program výměnou za energetickou pomoc, k čemuž se zavázala při posledním kole šestistranných rozhovorů, jichž se účastní kromě obou Korejí také USA, Rusko, Čína a Japonsko. Obě Koreje se "dohodly vyvíjet společné úsilí k hladkému uplatňování" nukleární dohody, píše se v prohlášení.
Foto: Jan Zátorský