Korea: prezidentský pochod přes 38. rovnoběžku
02.10.2007 08:36
Jihokorejský prezident Ro Mu-hjon v úterý přešel pěšky mohutně opevněnou hranici mezi Jižní Koreou a KLDR cestou na teprve druhý summit mezi oběma korejskými státy, které jsou dosud ve válečném stavu. Severokorejský předák Kim Čong-il ho pak o několik hodin později osobně uvítal v centru hlavního města KLDR Pchjongjangu.
Po symbolickém přechodu hranice v demilitarizované zóně Ro Mu-hjon odjel v automobilové koloně do Pchjongjangu. Kim Čong-il ve své tradiční vojenské uniformě mu pak v centru města připravil okázalé a pečlivě zorganizované uvítání zahrnující nejen přehlídku čestné vojenské jednotky, ale také tisíce lidí nadšeně mávající růžovými a červenými papírovými květinami.
Jihokorejský prezident, kterému zbývá již jen pět měsíců v úřadu, dnes v Soulu před odjezdem na třídenní summit řekl, že chce urychlit dosud pomalé usmiřování mezi korejskými státy a "dosáhnout podstatného a konkrétního pokroku, který přinese mírovou dohodu a ekonomický rozvoj".
"Překračuji tuto zakázanou čáru rozdělení," řekl Ro Mu-hjon na hranici symbolizované žlutým pásem s nápisem "mír a prosperita". "Tato čára je zdí, která rozděluje náš národ po půl století. Kvůli této zdi náš národ trpěl," prohlásil na hranici, odkud ceremonii přenášela televize.
Když se kolona jihokorejského prezidenta vydala na cestu přes KLDR, bylo televizní vysílání přerušeno a bylo obnoveno až při oficiálním uvítání v centru Pchjongjangu.
Severní a Jižní Korea jsou formálně ve válečném stavu, protože konflikt skončil v roce 1953 pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou. Jihokorejský prezident v pondělí připustil, že přímo podpis mírové smlouvy na schůzce očekávat nelze, protože k tomu je zapotřebí také účast USA a Číny jako signatářů příměří.
Washington v minulosti opakovaně zdůraznil, že je připraven jednat o mírové dohodě poté, co Pchjongjang ukončí své kontroverzní jaderné aktivity. O těch se v současné době vede nové kolo šestistranných rozhovorů v Pekingu a na summitu bude údajně severokorejský nukleární program zmíněn jen okrajově.
Stejně tak Ro Mu-hjon prý nemá v úmyslu zabývat se obsáhleji ani dalšími citlivými tématy, jako je dodržování lidských práv v KLDR či osud unesených jihokorejských občanů.
Jihokorejského prezidenta provázejí vedle politiků také obchodníci a náboženské a kulturní osobnosti. Kromě jednání s Kim Čong-ilem absolvuje cestu mimo Pchjongjang a bude svědkem masového vystoupení oslavující severokorejský režim.
Na fotografii: (1) Ro Mu-hjon se svou manželkou Kwon Jang-suk míří k hraniční čáře 38. rovnoběžky, 2. říjen 2007; (2) Velkolepé přivítání Ro Mu-hjona komunisty, 2. říjen 2007
FOTO: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.