Jižní Korea ve čtvrtek oficiálně zahájila provoz fondu na pomoc korejským válečným sexuálním otrokyním, které byly násilím drženy v japonských nevěstincích pro vojáky. Japonsko se v rámci loňské dohody mezi oběma zeměmi zavázalo, že do fondu přispěje jednou miliardou jenů (zhruba 233 miliony korun). Částku by Tokio mělo uvolnit již brzy.
Otevření sídla fondu v metropoli Soulu provázely protesty aktivistů a studentů, kteří dohodu Japonska a Jižní Koreje kritizují. Nelíbí se jim například, že v dokumentu není zmíněna právní odpovědnost Japonska. Proti dohodě vystupuje i sdružení někdejších sexuálních otrokyň. To před několika dny na tiskové konferenci zopakovalo, že dohoda není dostatečná, neboť neobsahuje patřičnou omluvu a kompenzace.
Problém bývalých korejských sexuálních otrokyň, eufemisticky známých jako "utěšitelky", byl hlavním zdrojem napětí ve vztazích mezi Soulem a Tokiem. Většina historiků odhaduje, že počet žen, které byly donuceny pracovat v nevěstincích pro japonské vojáky, činil asi dvě stě tisíc. Byly mezi nimi nejen Korejky, ale také Číňanky a Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.
Japonský premiér Šinzó Abe nabídl loni v prosinci Koreji kromě miliardy jenů také omluvu. Soul uvedl, že dohodu považuje za "konečnou a nezvratitelnou", dokud bude Japonsko plnit své sliby. Slíbil také, že se zdrží veškeré kritiky Tokia v této věci.