Korea zastaví do konce roku svůj jaderný program

Zahraničí
2. 9. 2007 17:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační foto

Severní Korea je ochotna do konce roku 2007 plně zveřejnit a zastavit svůj jaderný program. Podle tiskových agentur to po rozhovorech ve Švýcarsku oznámil hlavní americký vyjednávač, náměstek ministryně zahraničí Christopher Hill.

Podle Hilla byla dvoudenní jednání mezi USA a KLDR v Ženevě velmi dobrá a věcná a napomohla šancím na úspěch setkání plánovaného na tento měsíc, kdy se obě strany sejdou s Japonskem, Ruskem, Jižní Koreou a Čínou v rámci šestistranných rozhovorů. Jejich cílem je ukončit severokorejský jaderný program a zlepšit vztahy mezi Severní Koreou a ostatními zeměmi.

"Jedna z věcí, na které jsme se dohodli, je, že KLDR vydá kompletní vyjádření ke svému jadernému programu a zcela jej ukončí do konce letošního roku," řekl Hill reportérům. Jednání charakterizoval jako velmi dobrá a velmi věcná.

Šéf severokorejské delegace Kim Kje-kwan vyjádřil potěšení nad výsledkem rozhovorů. "Dohodli jsme se na hodně věcech. Jasně jsme vyjádřili ochotu odhalit a demonstrovat všechna jaderná zařízení," řekl.

Severní Korea se v únoru při šestistranných rozhovorech zavázala postupně ukončit svůj nukleární program výměnou za humanitární a hospodářskou pomoc.

Cílem dvoudenních jednání, vedených na misích USA a KLDR při OSN v Ženevě, bylo urychlit plnění severokorejského slibu, že postupně ukončí svůj kontroverzní jaderný program. Rozhovory měly přispět i k normalizaci vztahů mezi oběma státy.

Podle Hilla bude zlepšení vztahů USA a KLDR záviset na dalším pokroku. "Vztahy se budeme snažit budovat krok za krokem, s vědomím toho, že nelze dospět k normálním vztahům, dokud Severní Korea jaderně neodzbrojí," řekl. Rychlá denuklearizace urychlí normalizaci diplomatických styků, dodal.

Kim novinářům řekl, že KLDR obdrží výměnou za zřeknutí se jaderného programu "politické a ekonomické odškodnění", avšak zdržel se podrobností.

Loni v říjnu KLDR odpálila svou první jadernou bombu. Američané předpokládají, že Pchjongjang by mohl mít dost obohaceného uranu, aby byl s to vyrobit osm až devět jaderných náloží. Právě proto Hill naléhal na zveřejnění všech podrobností o obohacování plutonia a uranu v KLDR.

Hill řekl, že Severokorejcům rovněž vysvětlil, co je zapotřebí udělat, aby KLDR byla vyškrtnuta z amerického seznamu států podporujících terorismus. Jednalo se také o možnostech zlepšení vztahů KLDR s Japonskem.

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) již potvrdili, že KLDR v úvodní fázi plnění únorové dohody, v polovině července, zastavila činnost jongbjonského reaktoru, Jižní Korea na oplátku poslala svému severnímu sousedovi první dodávky paliva.

Po švýcarských jednáních se na základě vyjádření severokorejského vyjednavače Kima pro pchjongjangskou agenturu KCNA spekulovalo, že Američané souhlasili s vyškrtnutím Severní Koreje ze seznamu režimů podporujících terorismus.

Christopher Hill v úterý 4. září v Sydney na okraj summitu APEC oznámil, že Korea se bude muset ještě hodně snažit, aby ze seznamu zmizela. Na seznam se dostala roku 1988, když se severokorejský agent přiznal, že rok předtím spáchal atentát na jihokorejské dopravní letadlo se 115 lidmi na palubě, které se zřítilo do Indického oceánu. 

Ilustrační foto: ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ