Z himálajského úbočí řídí léčitelské impérium vydělávající ročně 40 milionů dolarů, patří mu jeden skotský ostrov a říká o sobě, že je schopen vyléčit rakovinu. Teď se hvězda indické jógy chystá do politiky, aby mohla pomáhat chudým a trestat nepoctivé.
Svámí Ramdev chce očistit největší demokracii světa s 1,2 miliardy obyvatel od hrabivosti a cizího vlivu.
Využije k tomu miliony televizních diváků, jelikož, jak říká, má stoupence v každé indické domácnosti, píše agentura Reuters.
Zatím se nedá říct, zda je tento popularizátor jógy schopen stát se politickou silou, či je pouhou raritou. Je ale jisté, že je schopen oslovit miliony Indů, jimž se nezamlouvá globalizace ekonomiky, a že si jeho přízeň budou chtít získat mnozí politici.
K rozhovoru přišel jogín ve svém tradičním oranžovém šatu a dřevěných sandálech. Prohlásil, že jeho strana bude v příštích volbách, které se mají konat do roku 2014, usilovat o všech 543 volitelných poslaneckých mandátů.
Množství příznivců mu zajistí slibný začátek kampaně, jelikož jeho každodenní kurzy jógy v televizi sleduje 30 milionů lidí. Pojednává se v nich o nejrůznějších tématech, od cukrovky po vysoký tlak.
Vláda vedená Ramdevem by provětrala politický, soudní i vzdělávací systém, jelikož v dnešní podobě jsou pozůstatkem po koloniální moci. Vznikly by zřejmě rychlé soudy oprávněné vynášet tresty za velké zločiny, k nimž by patřila i korupce.
"Zkorumpovaní lidé musejí být citelně potrestáni. Jedině pak to skončí," rozjímá Ramdev v rozlehlém meditačním komplexu v severoindickém posvátném městě hinduismu Haridváře na břehu Gangy.
Podle něj většinu "zásad zavedli Britové nikoli za účelem zemi řídit, nýbrž vyplenit".
Ramdev by zrušil rupii jako měnu a zavedl novou, aby tak vytáhl peníze z kapes zločinců. Zahraniční společnosti by bojkotoval. Dostal-li by se k moci, postaral by se o to, aby se jóga dostala k co nejširšímu okruhu lidí, zavedl by ji do škol i do nemocnic.
Říká, že na nákupy, televizní seriály ani na kriket - tedy na další britský dovoz - nemá čas, i když v těchto případech by nechal na každém, ať si vybere.
Jeho meditační středisko pojme šest tisíc lidí. Je ústředím pro tři nadace, které loni přinesly zisk 40 milionů dolarů. Patří k nim skotský ostrov, dnes nesoucí jméno ostrov Míru.
Ramdev o svém věku nikdy nemluví. Je s ním spojeno mnoho kontroverzí - tvrdí například, že dokáže vyléčit rakovinu a že homosexualita je mentální choroba.
V rozhovoru, při němž se často smál a občas říhal, řekl, že je schopen pomoci homosexuálům, kteří se k němu přijdou léčit. Ke zmínce o svém tvrzení, že umí vyléčit i AIDS, řekl, že v tomto případě byl špatně citován.
Jeho portréty visí po celé Haridváře, kam od ledna proudí hinduisté u příležitosti svátku Kumbh mélá. Očekává se, že do skončení svátku jich bude 50 milionů.
V pět hodin jednoho čtvrtečního rána má Ramdev za sebou už dvě hodiny svého nabitého dvacetihodinového denního programu. Stravou mu přitom bude mléko, zelenina a ovoce. Ve stanu střeženém desítkou mužů sedí se zkříženýma nohama 500 lidí připravených opakovat jeho pohyby. Sklízí potlesk za stoj na hlavě i za břišní cviky, jimiž se proslavil.
Ranní cvičení se neobejde bez politické vložky. Tentokrát se týká nedávného incidentu, při němž maoističtí povstalci zabili 76 policistů. "Za problém s maoisty jsou odpovědní zkorumpovaní politici," říká guru pocházející z rodiny negramotných zemědělců a dnes řazený na 29. místo žebříčku nejmocnějších Indů. "Jestliže politici nedokážou zajistit bezpečnost, měli by umírat oni. Když se někdo trefí do politika poblíž nich, čůrají si do kalhot," říká.
Jeho výroky o korupci mohou vyvolat napětí, protože podle jedné indické organizace sledující sociální jevy byla loni obviněna ze zločinného chování čtvrtina poslanců. Ramdev má lék i na ekonomiku. Dostal by prý zpět do Inde miliardy dolarů, které podle něj skončily v daňových rájích.
Jeho kritici poukazují na to, že není jisté, co by se stalo s vládou, jestliže by ji řídil člověk, který klame veřejnost výroky, že umí léčit rakovinu a prasečí chřipku. "Bylo by velmi nebezpečné, kdyby získal politický vliv," řekl racionalista a potírač nesmyslů Sanal Edamaruku.
Foto: Wikipedia a Profiemedia.